Tüketim toplumunda arzu nesnesi olan birey ve pop sanatta görünümleri
The individual as the object of desire in consumer society and his appearance in pop art
  1. Tez No: 964896
  2. Yazar: SERAP ALAKAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖNUÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası sanayinin gelişmesiyle değişen kültür, tüketim toplumunun oluşumuna zemin hazırlamış ve popüler kültür öğelerinin artması toplumsal yaşam biçimlerine de etki etmiştir. 1960 ve sonrasını kapsayan yeni toplumsal parametreler değişim ve dönüşümü beraberinde getirmiştir. Geleneksel toplumlar kitle ve medya kültüründeki bu yeni yapılanmalar ile tanışmış, modernleşme yolunda adımlar atarken sanayinin etkisiyle üretimden çok tüketmeye yönelik tavırlar içerisine girmiştir. Birey bu tüketim kargaşası ve bolluğu içerisinde tükettikçe tüketen ve tükenen bir arzu nesnesi haline dönüşmüştür. Bu sistem insanı belli sınırlar içine alarak önceden tanımlayan ve bir tür tüketme güdüsünü aşılayan sistemler bütünüdür. Üretilen her nesne birer gösterge görevi görerek, harici bir güç nesnesi, bazen bir uzuv olarak bireyi yönlendirmektedir. Nesneler insanlara mutlak birer mutluluk aracı olarak sunulmakta ve bu noktada birey her daim nesneyi arzulayan bir arzu nesnesine dönüşmektedir. 20.yüzyılda yaşanan sosyo-ekonomik gelişmeler ile birlikte varlığını ve gücünü ortaya koyan Amerika, dünyayı etkisi altına almış ve kapitalist sistem de merkezi bir konuma sahip olmuştur. Tüketim odaklı ve her olanağın güçlü olduğu bir alt yapıya sahip olan Amerika kültürü, sanat ortamını da etkisi altına almıştır. Pop Art akımının temel çıkış noktası İngiltere olmasına karşın, Amerika bu hareketin üzerinde en çok etkiye sahip olan taraf olmuştur. Günlük yaşamın, popüler kültür öğelerinin sanata dahil olması ve Pop Art'ın Amerika'da güçlenmesi tesadüfi bir durum değildir. Kapitalist sistemin güçlenmesi ve popülerleşmesi, tüketim nesnelerinin birer meta unsuru haline gelmesi bu durumu daha anlaşılır kılar. Pop Art ortaya çıktığı dönemin gerçekliğini ele alan, tüketim toplumu öğelerini dışsallaştırarak varlığını ortaya koyan bir sanat hareketi olarak karşımıza çıkar. Sanatçının bu toplumun bir parçası olarak kitle kültürünün ve tüketim toplumunun içinde var olması, bu gerçekliği yansıtması Pop Art'ın temel ilkelerindendir. Bu çalışmada, kitle kültürü ve kapitalist ögelerin birey üzerinde oluşturduğu tahakküm ve bu bağlamda Pop Art'taki karşılığını ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of industry after World War II, the resulting cultural changes laid the groundwork for the formation of a consumer society, and the rise of popular culture elements began to influence social lifestyles. The new social parameters that emerged during and after the 1960s brought about transformation and change. Traditional societies were introduced to these new structures of mass and media culture, and as they took steps toward modernization, they began to adopt consumption-oriented behaviors rather than focusing on production, influenced by industrialization. Within this chaos and abundance of consumption, the individual transformed into a desiring object—consuming endlessly and being consumed in turn. This system comprises a set of structures that define and limit individuals in advance, instilling in them a kind of consumption instinct. Every produced object functions as a signifier, acting as an external power object—or sometimes an extension—that directs the individual. Objects are presented to people as absolute sources of happiness, and at this point, the individual continually becomes a desiring object that craves these objects. With the socio-economic developments of the 20th century, the United States asserted its power and influence over the world, becoming the central force of the capitalist system. American culture, which had a consumption-oriented infrastructure with all its possibilities, also deeply influenced the art scene. Although the Pop Art movement originated in England, the United States became the country where this movement had the greatest impact. The inclusion of everyday life and popular culture elements into art and the strengthening of Pop Art in America is not a coincidence. The growing power and popularity of the capitalist system, and the transformation of consumer objects into commodity elements, make this development more comprehensible. Pop Art emerges as an art movement that reflects the reality of its time, externalizing the elements of consumer society. One of the core principles of Pop Art is that the artist, as a part of this society, reflects this reality by existing within mass culture and consumer society. This study aims to reveal the domination created by mass culture and capitalist elements over the individual, and to examine how this is reflected in Pop Art.