Black-winged kite algorithm for accurate parameter estimation in photovoltaic systems
  1. Tez No: 964909
  2. Yazar: MOUAYED MANSUR MOHAMED EL FLEW
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, tek-diyotlu, çift-diyotlu ve üç-diyotlu fotovoltaik (PV) modellerdeki parametre kestirimlerinin güvenilirliğini artırmayı amaçlamaktadır. Mevcut yöntemlerin yeterli doğruluk sağlamaması nedeniyle, PV parametrelerinin daha hassas bir şekilde tahmin edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum, sistem verimliliğinin artırılması ve arıza tespitinin desteklenmesi açısından önem taşımaktadır. PV parametre kestirimi için birçok algoritma kullanılmış olmasına rağmen, bu alanda hâlâ giderilmesi gereken önemli bir boşluk bulunmaktadır. Bu çalışmada, yüksek doğruluk ve güvenilirlik sağlamak amacıyla Black-Winged Kite (BKA) Algoritması önerilmiştir. BKA algoritması; foton akımı, ters doyma akımı, seri direnç, şönt direnç ve idealite faktörü olmak üzere beş temel parametrenin kestiriminde, RTC France silikon hücresinden elde edilen deneysel veriler kullanılarak uygulanmıştır. Ölçülen ve simüle edilen veriler arasındaki farkların değerlendirilmesi için Kök Ortalama Kare Hata (RMSE) metriği kullanılarak karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, BKA algoritmasının diğer bireysel algoritmalara kıyasla daha düşük RMSE değerlerine ve daha kısa yakınsama süresine ulaştığını göstermekte; bu da PV modelleme açısından etkinliğini doğrulamaktadır. Önerilen algoritmanın performansı, diğer optimizasyon teknikleriyle yapılan benzetim karşılaştırmalarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to enhance the reliability of parameter estimation in single-diode, double-diode, and triple-diode photovoltaic (PV) models using intelligent optimization techniques. Due to a lack of accuracy in existing methods, there is a need to estimate PV parameters more precisely to improve system efficiency and support fault detection. Although many algorithms have been employed for PV parameter estimation, a significant gap remains. In this study, the Black-Winged Kite (BKA) Algorithm is proposed to deliver accurate and reliable results. The BKA was applied to estimate five key parameters: photocurrent, reverse saturation current, series resistance, shunt resistance, and the ideality factor, using experimental data from an RTC France silicon cell. A comparative analysis was conducted using the Root Mean Square Error (RMSE) metric to evaluate the differences between the measured and simulated data. The results demonstrate that the BKA achieves lower RMSE values and faster convergence compared to other individual algorithms, confirming its effectiveness for PV modeling. The performance of the proposed algorithm was benchmarked against other optimization techniques through simulation.