Characterization and purification of sugar beet (Beta vulgaris) leaf proteins
Şeker pancarı (Beta vulgarıs) yaprak proteinlerinin karakterizasyonu ve saflaştırılması
  1. Tez No: 964910
  2. Yazar: TUĞBA BEGÜM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, DR. BURAK VELİ KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bitki yaprakları besin profilleri ve tarımsal atık kollarındaki bol erişimleri nedeniyle gıda uygulamaları için potansiyel protein kaynakları olarak kabul edilirler. Endüstriyel mahsullerde, bitkilerin yalnızca belirli kısımları (örn. çiçekler, kökler, meyveler) hasat edilmekte ve yapraklar kullanılmadan atık olarak bırakılmaktadır. Bu atık yapraklar yılda birçok ton biyokütleye sahiptir. Ayrıca bu atılan yaprakların yüksek protein seviyeleri içerdiği de bildirilmiştir. Bu çalışmaya dahil edilen şeker pancarı bitkisi (Beta vulgaris), dünya çapında önemli bir yaprak kaynağıdır ve birçok ülkede üretilen on tarımsal ürün arasındadır. Yaprak proteinleri hem çözünür hem de çözünmeyen proteinlerden oluşur. RubisCO enzimi çözünebilir kısımda en fazla bulunan proteindir. RubisCO, sekiz büyük alt birimden (53 kDa) ve sekiz küçük alt birimden (14 kDa) oluşan ~500 kDa büyüklüğünde kompleks bir proteindir. Bu çalışmada, şeker pancarı yaprak proteinlerinin çözünür ve çözünmez kısımları izole edilmiş ve SDS-PAGE ile karakterize edilmiş, UV-VIS Spektroskopisi ile spektrofotometrik ölçümler gerçekleştirilmiş, çeşitli protein analizleri kullanılarak protein kantifikasyonu gerçekleştirilmiş, RubisCO ve diğer çözünür ve membran proteinleri tanımlanmış ve Kütle Spektrometrisi (MS) kullanılarak bağıl miktar tayini yapılmış, RubisCO İyon Kromatografisi ve Büyüklükçe Ayırma Kromatografisi kullanılarak saflaştırılmıştır. Ayrıca, proteomik analizle belirlenen şeker pancarı yapraklarında bol miktarda bulunan proteinlerin dizi hizalamaları kullanılarak diğer yenilebilir yeşil yapraklı bitkiler arasında benzer proteinleri belirlemek için biyoinformatik analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plant leaves are considered potential protein sources for food applications due to their nutrient profile and large availability in agricultural waste streams. In industrialized crops, only certain parts of plants (e.g., flowers, roots, fruits) are harvested, and leaves are left as waste. These waste leaves have many tons of biomass per year. It has also been reported that these discarded leaves contain high protein levels. The sugar beet plant (Beta vulgaris) included in this study is an important leaf source worldwide and is among the ten agricultural products produced in many countries. Leaf proteins consist of both soluble and insoluble proteins. The RubisCO enzyme is the most abundant protein in the soluble part. RubisCO is a ~500 kDa complex protein comprising eight large subunits (53 kDa) and eight small subunits (14 kDa). In this study, the soluble and insoluble parts of sugar beet leaf proteins were isolated, and characterized by SDS-PAGE, spectrophotometric measurements were performed with UV-VIS Spectroscopy, protein quantification was performed using various protein assays, RubisCO and other soluble and membrane proteins were identified and relatively quantified using Mass Spectrometry (MS), RubisCO was purified using Ion Chromatography and Size-Exclusion Chromatography. In addition, bioinformatics analyses were performed to identify similar proteins among other edible green-leaf plants using sequence alignments of abundant proteins in sugar beet leaves determined by proteomics analysis.