Sonlu Sturm-Liouville operatörler sisteminin spektral özellikleri
Spectral properties of finite system of Sturm-Liouville
- Tez No: 964911
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KIR ARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tez de kullanılacak olan temel tanım ve teoremler mevcuttur. Üçüncü bölümde l_n(y_n): = -y_n^″+Q_n(x)y_n denkleminin özel çözümleri incelenmiştir. Çözümlerin asimptotik bağıntıları elde edilmiştir. Dördüncü bölümde L operatörünün resolventi hesaplanıp, özdeğerleri ve spektral tekillikleri cümlesi elde edilmiştir. Son bölüm de ise sonuç ve öneriler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic concepts and theorems related to main topic are given. In the third chapter, l_n(y_n): =-y_n^″+Q_n(x)y_n the specific solutions of equation are examined. Asymptotic relations are obtained. In the fourth chapter, resolvent operator, sets of the eigen values and the spectral singularities operator of L are found. In the last chapter, the result and recommendation are given.