Seryum oksit nanopartiküllerinin (Ce2O3 NPS) buğdayın (Triticum aestivum l.) büyüme ve verim parametrelerine etkisi
Impact of cerium oxide nanoparticles (Ce2O3 NPS) on the growth and yield parameters of wheat (Triticum aestivum l.)
- Tez No: 964916
- Danışmanlar: Prof. Dr. KAMİL HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sera koşullarında seryum oksit nanopartiküllerinin (Ce₂O₃ NPs) buğdayın (Triticum aestivum L.) büyüme ve verim parametreleri üzerindeki etkisi inclenmiştir. Materyal ve Yöntem: Araştırma 2024-2025 döneminde Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde yürütülmüştür. Bu çalışmada kullanılan bitki materyali, yerel Tektoz ve Sam-SW buğday çeşitlerinden (Triticum aestivum L.) elde edilen tohumlardan oluşmuştur. Ce₂O₃ NP dört farklı konsantrasyonda (0, 50, 150 ve 300 mg/L) ve iki farklı uygulama zamanında (kardeşlenme ve çiçeklenme) uygulanmıştır. Bitki boyu, gövde çapı, klorofil içeriği (SPAD), klorofil floresansı (Fv/Fm), kardeş sayısı, başaklanma tarihi ve sap uzunluğu gibi büyüme parametrelerinin yanı sıra başak uzunluğu, başaktaki başakçık sayısı, başaktaki tane sayısı ve bin tane ağırlığı gibi verim bileşenleri de ölçülmüştür. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics (sürüm 27) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Ce₂O₃ NP bitki boyu, gövde çapı, başaklanma tarihi, klorofil içeriği, klorofil floresansı ve 1000 tane ağırlığı üzerinde önemli bir etki göstermemiştir. Bununla birlikte, kardeş sayısını, sap uzunluğunu, başak başına başakçık sayısını ve başak başına tohum sayısını önemli ölçüde etkilemiştir. Sonuç: Araştırmadan elde edilen bulgular, Ce₂O₃ NP'lerin optimum seviyelerde ve zamanlamalarda uygulandığında, bitki büyümesini ve fizyolojik tepkileri olumlu yönde etkileyerek buğday verimliliğini artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, nanoteknolojinin sürdürülebilir tarımda potansiyel uygulamalarının altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study examines the impact of cerium oxide nanoparticles (Ce₂O₃ NPs) on the growth and yield parameters of wheat (Triticum aestivum L.) under greenhouse conditions. Method: The research was conducted at Atatürk University, Faculty of Agriculture, during the 2024-2025 period. The plant material used in this study consisted of seeds from the local Tektoz and Sam-SW wheat varieties (Triticum aestivum L.). Ce₂O₃ NP was applied at four different concentrations (0, 50, 150, and 300 mg/L) and at two distinct application times (tillering and flowering). Growth parameters, including plant height, stem diameter, chlorophyll content (SPAD), chlorophyll fluorescence (Fv/Fm), number of tillers, heading date, and peduncle length, were measured, along with yield components such as spike length, number of spikelets per spike, number of grains per spike, and thousand-grain weight. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics (version 27) software. Findings: Ce₂O₃ NP did not exhibit a significant effect on plant height, stem diameter, heading date, chlorophyll content, chlorophyll fluorescence, and 1000 grain weight. However, it significantly influenced the number of tillers, peduncle length, number of spikelets per spike, and number of seeds per spike. Results: The study concludes that Ce₂O₃ NPs, when applied at optimal levels and timings, have the potential to enhance wheat productivity by positively modulating plant growth and physiological responses. These findings underscore the potential application of nanotechnology in sustainable agriculture.