Parçacık sürüsü optimizasyon algoritmasında adaptif operatör seçim yönteminin geliştirilmesi
Development of adaptive operator selection method in particle swarm optimization algorithm
  1. Tez No: 964928
  2. Yazar: AHMET AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL KÖZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Parçacık sürüsü optimizasyon algoritması ile yapılan arama işlemi çoğunlukla tek operatör kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Algoritmada yalnızca tek operatör kullanılması, algoritmanın başarısının kullanılan operatörün başarısına göre belirlenmesine neden olmaktadır. Bu sorun, seçilen operatörün başarısız olması durumunda algoritmanın performansının azalmasını sebep olmaktadır. Algoritmanın performansını artırmak için operatör sayısının artırılması önemli bir husustur. Bu çalışmada, toplam üç operatör kullanılarak Parçacık Sürüsü Optimizasyon algoritmasının performansını arttırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, CEC 2013 kıyaslama problemlerinde 5 Tek Modlu fonksiyon, 15 Çok Modlu fonksiyon ve 8 Bileşim fonksiyonundan oluşan 28 problemin ve mühendislik problemlerinden Hız Düşürücü Tasarımı (Speed Reducer Design-SRD) ile Kaynaklı Kiriş Tasarımı (Welded Beam Design Problem-WBD) olmak üzere toplam 30 problemin çözümü için bir parçacık sürüsü optimizasyon tekniği önerilmiştir. Önerilen algoritmada, optimum parametreleri belirlemek için parametre ayarlama işlemleri yapılmıştır. Daha sonra, optimum parametrelere sahip en başarılı operatörü seçmek için Uyarlamalı Takip ve Olasılık Eşleştirme yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler literatürdeki sekiz farklı algoritma ile karşılaştırılmıştır. Önerilen algoritmanın CEC 2013 problemlerinde, 30 ve 50 boyutta karşılaştırılan algoritmalardan daha başarılı olduğu, 100 boyutta ise rekabetçi bir davranış sergilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca mühendislik problemleri olan SRD ve WBD problemlerinde literatürdeki karşılaştırılan algoritmalardan daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The search process performed with the particle swarm optimization algorithm is mostly performed using a single operator. Using only a single operator in the algorithm causes the success of the algorithm to be determined according to the success of the operator used. This problem causes the performance of the algorithm to decrease in case the selected operator fails. Increasing the number of operators is an important issue to increase the performance of the algorithm. In this study, it is aimed to improve the performance of Particle Swarm Optimization algorithm by using a total of three operators. For this purpose, a particle swarm optimization technique is proposed to solve 28 problems consisting of 5 Single Mode functions, 15 Multi Mode functions and 8 Composition functions in the CEC 2013 benchmark problems, and a total of 30 problems including the Speed Reducer Design (SRD) and the Welded Beam Design (WBD) which are engineering problems. In the proposed algorithm, parameter tuning operations are performed to determine the optimum parameters. Then, Adaptive Tracking and Probability Matching methods are used to select the most successful operator with optimum parameters. The obtained data are compared with eight different algorithms in the literature. It is concluded that the proposed algorithm is more successful than the compared algorithms in CEC 2013 problems in 30 and 50 dimensions and exhibits a competitive behavior in 100 dimensions. It is also concluded that it is more successful than the compared algorithms in the literature in SRD and WBD problems, which are engineering problems.