G20 ülkelerinin çevre performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the environmental performance of G20 countries
  1. Tez No: 964927
  2. Yazar: MERVE NUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, bireylerin ve ulusların her türlü ürünü yoğun ve hızlı tüketmesi, genellikle yalnızca kendi ihtiyaçlarına odaklanması çevre kirliliğini artırmış ve buna bağlı olarak iklim krizi küresel ölçekte öncelikli bir sorun haline gelmiştir. Bu bağlamda, çevresel sürdürülebilirlik ve kaynakların etkin kullanımı, uluslararası toplumun dikkatini çeken bir konu olmuştur. Bu çalışmada, dünyanın en büyük ekonomileri ve nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerinden oluşan G20 ülkelerinin çevre performansları Veri Zarflama Analizi (VZA), Pencere Analizi (PA) ve Malmquist toplam faktör verimliliği (MTFV) endeksi kullanılarak analiz edilmiştir. Ülkelerin çevre performans etkinlikleri ölçülerek birbirleri arasındaki yeri belirlenmiş, performanslardaki kararlılıklar ile etkinlik ve toplam faktör verimliliklerindeki değişimlerin sebepleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of industry and technology, the intense and rapid consumption of various products by individuals and nations, often focusing solely on their own needs, has increased environmental pollution. Consequently, climate change has become a global priority issue. In this context, environmental sustainability and the efficient use of resources have attracted the attention of the international community. This study analyzes the environmental performance of G20 countries, which comprise the world's largest economies and most populous nations, using Data Envelopment Analysis (DEA), Window Analysis (WA), and the Malmquist Total Factor Productivity (MTFP) index. The environmental performance efficiencies of the countries were measured to determine their relative standings, while the reasons behind stability in performances, as well as changes in efficiency and total factor productivity, were examined.