Sivas/divriği bölgesinden toplanan bazı yerel üzüm genotiplerinin scot belirteçleri ile genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of some local grape genotypes collected from Sivas/divriği region using scot markers
- Tez No: 964938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER ÇİLESİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ISSR, RAPD, SCoT ve SSR gibi moleküler teknikler, üzüm çeşitlerinde genetik polimorfizmi tanımlamak, genetik yapıları ortaya çıkarmak ve çeşitler arası ilişkileri analiz etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, çalışmamızın amacı Sivas ili Divriği ilçesinde yetiştirilen veya doğal olarak bulunan bazı yerel üzüm (Vitis vinifera) genotiplerinin genetik çeşitliliğini ortaya koymak, doğal genetik kaynakların sürdürülebilir korunmasına katkıda bulunmak ve bu genotiplerin tarımsal üretim potansiyelini belirlemektir. Ayrıca, farklı üzüm genotipleri arasındaki çeşitliliğin değerlendirilmesinde Başlangıç Kodonu Hedefli (SCoT) markörlerin potansiyel kullanımı araştırmaktır. Bitki materyalleri üzüm bağlarından toplanmış ve DNA CTAB yöntemi kullanılarak taze yapraklardan izole edilmiştir. Örneklerde toplam 36 SCoT markörü taranmış ve en yüksek polimorfizm oranına sahip 12 markör analiz için seçilmiştir. Bu çalışmada, üzüm genotipleri arasındaki genetik ilişkileri belirlemek için kullanılan 12 SCoT primerinden toplam 119 bant elde edilmiştir. 83 bant polimorfik olup %69,74 oranında bir polimorfizm elde edilmiştir. Elde edilen moleküler veriler, analiz edilen üzüm genotiplerini benzerlik indekslerine göre gruplandıran bir dendrogram (filogenetik ağaç) oluşturulmasına olanak sağlamıştır. UPGMA dendrogramına ve SCoT moleküler verilerinden oluşturulan korelasyon matrisine göre, en düşük genetik benzerlik (0.382) G6 ve G38 genotipleri arasında gözlenirken, en yüksek benzerlik (0.786) G37 ve G39 genotipleri arasında gözlenmiştir. Sonuç olarak, SCoT markörlerinin genetik varyasyonu değerlendirmek ve üzüm genotipleri arasında benzerlik indeksleri oluşturmak için etkili bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir. Bu moleküler yaklaşım, ileri genetik araştırmalar ve gelecekteki ıslah programları için sağlam bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Molecular techniques such as ISSR, RAPD, SCoT, and SSR are widely used to identify genetic polymorphism, reveal genetic structures, and analyze inter-varietal relationships in grape cultivars. In this context, the aim of our study was to reveal the genetic diversity of some local grape (Vitis vinifera) genotypes cultivated or naturally found in the Divriği district of Sivas province, contribute to the sustainable conservation of natural genetic resources, and determine the agricultural production potential of these genotypes. Additionally, the potential use of Start Codon Targeted (SCoT) markers in evaluating the diversity among different grape genotypes was investigated. Plant materials were collected from vineyards, and DNA was isolated from fresh leaves using the CTAB method. A total of 36 SCoT markers were screened in the samples, and 12 markers with the highest polymorphism rate were selected for analysis. In this study, a total of 119 bands were obtained from the 12 SCoT primers used to determine the genetic relationships among the grape genotypes. Among these, 83 bands were polymorphic, resulting in a polymorphism rate of 69.74%. The molecular data obtained allowed for the construction of a dendrogram (phylogenetic tree) grouping the analyzed grape genotypes according to their similarity indices. According to the UPGMA dendrogram and the correlation matrix generated from the SCoT molecular data, the lowest genetic similarity (0.382) was observed between genotypes G6 and G38, while the highest similarity (0.786) was found between genotypes G37 and G39. In conclusion, it was demonstrated that SCoT markers can be effectively used to assess genetic variation and establish similarity indices among grape genotypes. This molecular approach provides a robust basis for advanced genetic research and future breeding programs.