Lise öğrencilerinin rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları: Osmaniye ili örneği
Guidance and psychological counseling needs of high school students: The case of Osmaniye province
- Tez No: 964943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHNİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada öncelikle, lise öğrencilerinin rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri açısından incelenmiş ve öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarının çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. İkinci olarak da çalışma grubundaki okullarda 2023-2024 yılında uygulanan okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri programlarının öğrenci ihtiyaçlarına cevap verme düzeyine bakılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiş betimsel bir çalışmadır. Çalışma grubu Osmaniye il merkezindeki üç farklı lise türünde (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi) eğitim gören 392'si kadın 222'si erkek olmak üzere 614 öğrenciden, 32'si kadın 32'si erkek olmak üzere 64 öğretmenden ve 264'ü kadın 99'u erkek olmak üzere 363 veliden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Rehberlik İhtiyaç Belirleme Anketi (RİBA)'nın Öğrenci, Öğretmen ve Veli Formları ile Kişisel Bilgi Formu ve Okul Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Program Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerine göre öğrenci rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçlarının kariyer gelişim alanında öncelikli olduğu; öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerine göre öğrenci rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları akademik gelişim alanı, kariyer gelişim alanı ve sosyal duygusal gelişim alanı puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği yönündedir. Ayrıca öğrenci rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları bazı gelişim alanlarında cinsiyet, okul türü, baba eğitim düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken; sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve sosyoekonomik düzeyi değişkenlerine göre her üç gelişim alanında da anlamlı düzeyde farklılık göstermediği görülmüştür. Çalışmaya dahil edilen üç okulun 2023-2024 RPD Hizmetleri Programı öğrenci ihtiyaçları çerçevesinde değerlendirildiğinde Anadolu Lisesi RPD Hizmetleri Programı'nın öğrencilerin rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçlarına yeterli ölçüde cevap verdiği, Sosyal Bilimler Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi RPD Hizmetleri Programlarının çalışma sayısı olarak kriterleri karşıladığı ancak çalışmaların niteliği açısından öğrenci rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçlarına göre kısmen cevap verebildikleri görülmüştür. Elde edilen bulgular yapılan önceki araştırmalar ışığında tartışılmış ve çalışmanın sonunda ulaşılan bulgulara dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the guidance and psychological counseling needs of high school students were examined in terms of student, teacher and parent opinions, and it was evaluated whether the guidance needs of the students differed significantly according to various demographic variables. Secondly, the level of response to student needs of the school guidance and psychological counseling programs implemented in the schools in the study group in 2023-2024 was examined. The research is a descriptive study conducted with the relational screening model. The study group consisted of 614 students, 392 female, and 222 male, studying in three different high school types (Anatolian High School, Vocational and Technical Anatolian High School, and Social Sciences High School) in the city center of Osmaniye, 64 teachers, 32 female and 32 male, and 363 parents, 264 female, and 99 male. The Student, Teacher, and Parent Forms of the Guidance Needs Determination Questionnaire (RIBA), the Personal Information Form, and the School Guidance and Psychological Counseling Program Evaluation Form were used as data collection tools in the research. The data analysis used percentage, frequency, independent sample t-test, and ANOVA statistical analysis methods. The findings show that according to the opinions of students, teachers, and parents, student guidance and psychological counseling needs are a priority in the field of career development; according to the opinions of students, teachers, and parents, student guidance and psychological counseling needs show statistically significant differences in the mean scores of academic development, career development, and social-emotional development areas. In addition, while student guidance and psychological counseling needs show significant differences in some development areas according to gender, school type, and father's education level, it was seen that there was no significant difference in all three development areas according to the variables of class level, mother's education level and socioeconomic level. When the 2023-2024 RPD Services Programs of the three schools included in the study were evaluated within the framework of student needs, it was seen that the Anatolian High School RPD Services Program adequately responded to the guidance and psychological counseling needs of the students, the Social Sciences High School and Vocational and Technical Anatolian High School RPD Services Programs met the criteria in terms of the number of studies, but they could only partially respond to the student guidance and psychological counseling needs in terms of the quality of the studies. The findings were discussed in the light of previous research and suggestions were made based on the findings at the end of the study.