Penisilinle indüklenmiş deneysel epilepsi modelinde aloe vera tedavisinin elektrokortikografi ve immünohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of aloe vera treatment by electrocorticography and immunohistochemical methods in penicillin-induced experimental model of epilepsy
  1. Tez No: 964942
  2. Yazar: SİNEM KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Nöroloji, Physiology, Histology and Embryology, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Epilepsi, dünya genelinde yaklaşık 70 milyon insanı etkileyen, her yaş grubunda görülebilen, nöronal uyarıların dengesizliğiyle ortaya çıkan ve tekrarlayan nöbetlerle karakterize edilen bir nörolojik hastalıktır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, bazı bitkisel bileşiklerin epilepsi üzerinde olumlu etkiler gösterebileceğini ortaya koymuştur. Aloe vera bitkisinin Alzheimer ve depresyon gibi nörodejeneratif hastalıklarda nöroprotektif etkiler gösterdiği ve kan-beyin bariyerini aşabildiği bilinmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda, bu tez çalışmasında Aloe vera'nın deneysel epilepsi modeli üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada, 8–10 haftalık, 200–250 gram ağırlığında toplam 35 adet Wistar albino erkek sıçan kullanılmış ve hayvanlar beş gruba ayrılmıştır: kontrol (K), epilepsi (P), epilepsi + Aloe vera (PA), epilepsi + diazepam (PD) ve epilepsi + Aloe vera + diazepam (PDA). Tüm denekler 1,25 mg/kg dozunda üretan ile anestezi altına alınmıştır. Epilepsi modeli, intrakortikal olarak uygulanan Penicillin-G (500 IU/2.5 µl) enjeksiyonu ile indüklenmiştir. Nörofizyolojik etkilerin değerlendirilmesi amacıyla, 2 saatlik süreçte elektrokortikografi (ECoG) kayıtları alınmış; diken dalga sayısı, genlik ve latens süresi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disorder characterized by recurrent seizures caused by an imbalance in neuronal excitability, affecting approximately 70 million people worldwide and occurring across all age groups. Recent studies have demonstrated that certain plant-derived compounds may exert beneficial effects on epilepsy. Aloe vera, in particular, has shown neuroprotective properties in neurodegenerative diseases such as Alzheimer's and depression, and is known to be capable of crossing the blood-brain barrier. Based on these findings, the present doctoral thesis aimed to evaluate the effects of Aloe vera in a penicillin-induced experimental epilepsy model. In this study, a total of 35 male Wistar albino rats, aged 8–10 weeks and weighing 200–250 grams, were used and divided into five groups: control (K), epilepsy (P), epilepsy + Aloe vera (PA), epilepsy + diazepam (PD), and epilepsy + Aloe vera + diazepam (PDA). All animals were anesthetized with urethane at a dose of 1.25 mg/kg. The epilepsy model was induced via intracortical injection of Penicillin-G (500 IU/2.5 µl). To assess neurophysiological effects, electrocorticographic (ECoG) recordings were obtained over a 2-hour period, and parameters such as spike wave count, amplitude, and latency were analyzed.