Ege, Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, kuru ve nemli yağışların aylık, mevsimlik ve yıllık oransal değerleri üzerine araştırmalar
Studies on monthly, seasonal and yearly, proportional values of the wet/dry rainfalls in the aegean, Marmara and south eastern Anatolia regions
- Tez No: 96495
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN TAYSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET EGE, MARMARA VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE, KURU VE NEMLİ YAĞIŞLARIN AYLIK, MEVSİMLİK VE YILLIK ORANSAL DEĞERLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR KÜÇÜKKAYA, İhsan Doktora Tezi, Toprak Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi ; Prof. Dr. Alaettin TAYSUN Şubat 2000, 216sayfe Nemli zemine düşen yağışların, kuru zemine düşen yağışlardan daha kısa sürede akışa geçerek, daha fazla toprak kaybına sebep olduğu tespitinden hareketle, Ege, Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, kesintisiz günlük yağışları temin edilebilen 72 merkezin, 1981-1990 yıllan arasındaki 10 yıllık periyodun günlük yağışları değerlendirilerek, kuru ve nemli yağış miktarları ve oransal değerleri belirlenmiş ve dağılımları incelenmiştir. Araştırmada, yıllık, Ekim-Mart, Nisan-Eylül dönemleri ile Kış, İlkbahar, Yaz ve Sonbahar mevsiminde, her merkez için belirlenen kuru ve nemli yağış miktarları ve oranlarının farklı değerlerde ve geniş dağılımlar gösterdiği saptanmıştır. Kuru ve nemli yağış miktarlarının oransal değerleri, çalışılan periyotlarda, gruplandınlarak, grup değerlerine göre dağılımları gösteren haritalar oluşturulmuş ve gerçek toprak kayıplarının hesaplanabilmesine imkan veren, toprak aşınabilirlik faktörü K değerlerinin elde edilebileceği eşitlikler geliştirilerek önerilmiştir. Anahtar sözcükler ; Kuru yağış, nemli yağış, oransal değer, erozyon
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT STUDIES ON MONTHLY, SEASONAL AND YEARLY, PROPORTIONAL VALUES OF THE WET / DRY RAINFALLS IN THE AEGEAN, MARMARA AND SOUTH EASTERN ANATOLIA REGIONS KUCUKKAYA, Ihsan PhD Thesis, Department of Soil Supervisor; Prof. Dr. Alaettin TAYSUN February 2000, 216 pages Wet rainfall which fall down on a wet soil and runoff in a short time, leads soil loss much more than that of dry rainfall which tail down on dry soil. Therefore, in this study, daily uninterrupted rainfalls of 72 centres in the Aegean, Marmara and South Eastern Anatolia Regions have been analysed in 1981-1990 for ten year periods. Quantity of ratio of dry/wet rainfalls have been determined and their distribution have been studied. In this study, it has been found that quantity and ratio of dry and wet rainfalls in all stations have different values and distributions during yearly, October-March, April-September period and Winter, Spring, Summer, Fall seasons. Proportional values of dry and wet rainfall were classified and mapped according to their distribution of classified values. Formulas have been developed and suggested to obtain factor“K”which gives opportunities to estimate real soil losses. Key words; wet rainfall, dry rainfall, proportional values, erosion