MPEG-1 videolarının internet ortamında iletilmesi ve gösterilmesi üzerine bir çalışma
A study on the transmission and presentation of MPEG-1 videos over the internet environment
  1. Tez No: 96494
  2. Yazar: AYLİN KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  6. Anahtar Kelimeler: . MPEG-1 sıkıştırma, Real-Time Transport Protokolü, akışlandırma, İnternet, çok iş parçacıklı programlama, POSEX4, MPEG-1 compressions Real-time Transport- Protocol, Streaming, Internet, multithread programming, POSIX 4
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET MPEG-1 VİDEOLARININ İNTERNET ORTAMINDA İLETİLMESİ VE GÖSTERİLMESİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA KANTARCI, Aylin Doktora Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Turhan Tunalı Mayıs 2000, iitj. sayfa Bu çalışmada, MPEG-1 videolarının Internet üzerinden iletilmesi işlemini yerine getiren bir sistem geliştirilmiştir. İletişim protokolü olarak Lucent Technologies'den sağlanan RTP kütüphanesi kullanılmıştır. Sistem, RTCP protokolü ile alınan istatistiklere göre iletişim ortamındaki değişimlere dinamik olarak uyum sağlayabilmektedir. Bant genişliği yönetimi,. video büyüklüğü ve paket sayısı istatistiklerini dikkate alarak gerçekleştirilmektedir. Sunum sürekliliğinin sağlanması için tampon saha doluluğunu gözönüne alan bir akış kontrol mekanizması geliştirilmiştir. Sun iş istasyonları üzerinde çalışan sistem, Solaris işletim sisteminin çok iş parçacıklı ve gerçek zamanlı programlama kütüphanelerini kullanarak oluşturulmuştur. Sistem Gigabit Ethernet omurgası üzerinde denenmiştir. Başarım sonuçlan-, sistemin kampus yerel ağlan üzerinde başarılı bir şekilde çalışabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A STUDY ON THE TRANSMISSION AND PRESENTATION OF MPEG-1 VIDEOS OVER THE INTERNET ENVIRONMENT KANTARCI, Aylin PhD Thesis in Computer Engineering Supervisor: Prof. Dr. Turhan Tunah May 2000, pages In this study, a software only video on demand system to transmit MPEG-1 videos over the Internet has been developed. RTP protocol by Lucent Technologies has been used as the transmission protocol. System dynamically reacts to network conditions with the usage of RTCP protocol. Bandwidth management has been performed according to video size statistics and number of packets to be transmitted. A flow control mechanism has been developed to provide the contiunity during presentation. The system has been developed on Sun ULTRA workstations by using POSIX 4. real-time extensions and multithread programming facilities of Solaris operating system. The system has been tested on our Gigabit ethernet Campus LAN. Performance results indicate that the system can successfully be used on Campus LANs.