Fostering student achievement, creativity and collaboration in Turkish EFL learners through Design Thinking: A case study
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinde Tasarım Odaklı Düşünme yoluyla öğrenci başarısı, yaratıcılık ve iş birliğinin artırılması: Bir durum çalışması
- Tez No: 964956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yabancı dil öğreniminin gelişen dünyasında, öğretmenlerin zamanın değişimleri ve yenilikleri ışığında güncel kalmaları ve öğrencilerini gereken yetkinliklerle donatmaları hayati önem taşımaktadır. Ayrıca öğrenci merkezli bir yaklaşım benimseyerek öğrenci ihtiyaçlarının dikkate alınması da büyük önem arz etmektedir. İnsan merkezlilik ilkesine dayanan Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) yaklaşımı, paydaşlara Empati Kurma, Tanımlama, Fikir Üretme, Prototip Oluşturma ve Test Etme aşamalarını kullanarak karmaşık sorunları ele alabilmeleri için bir zihniyet sunar. Mimarlık ve mühendislik gibi farklı sektörlerde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, TOD'un eğitim alanında kullanımı nispeten yeni ve nadirdir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı TOD'un İngilizceyi Yabancı dil olarak kullanan Türk öğrencilerinin başarısı üzerindeki etkisini incelemek ve ilgili yaklaşımın öğrencilerin yaratıcılık ile iş birliği becerilerini geliştirmedeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma, karma yöntem durum çalışması tasarımıyla yürütülmüştür. Katılımcılar, İstanbul'daki bir devlet okulunda eğitim gören 41 beşinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Nicel veriler Başarı Testi ve Ortaokul Öğrencileri için İngilizce Dil Becerileri Öz-Yeterlik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler öğrenci ürünleri, Öğrenme Günlükleri, Gözlem Protokolü Formu ve TOD Süreci için Öğrenci Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmış ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, TOD uygulamalarının öğrenci başarısını artırdığını ve öğrencilerin yaratıcılık ile iş birliği becerilerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin TOD yaklaşımı ile tasarlanan İngilizce dil dersine ve hedef dili kullanmaya karşı olumlu tutum geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the evolving realm of foreign language learning it is pivotal for teachers to stay up-to-date with the changes and innovations of the time together with equipping their students with competencies required for students' achievement. It is also of vital importance to take into consideration the needs of learners by adopting a student-centered approach. Relying on the principle of human-centeredness, Design Thinking (DT) offers a mindset for stakeholders for handling complex problems by using the phases Empathize, Define, Ideate, Prototype, and Test. Although it is widely used in different fields such as architecture and engineering, the utilization of DT in the domain of education is relatively new and scarce. Thus, the purpose of this study is to find out the impact of DT on Turkish EFL learners' achievement, underscoring its effectives on fostering creativity and collaboration skills. The research was conducted via mixed methods case study design. The participants were 41 5th grade secondary school students of a public school in Istanbul. The data were collected through an achievement test and English Language Skills Self-Efficacy Scale for Secondary School Students for quantitative analysis. For the qualitative part student products, learning dairies, Observation Protocol Form, and Student Evaluation Rubric for DT Process were utilized later to be analyzed via content analysis. The findings underscored the effectiveness of DT regarding students' achievement, creativity, and collaboration. Moreover, students developed positive attitudes towards DT based English language course and using the target language.