Fen bilgisi öğretmen adaylarının sistemsel düşünme becerilerinin ve sosyobilimsel muhakeme becerilerinin analizi
Analyzing pre-service science teachers' systems thinking skills and socioscientific reasoning skills
- Tez No: 964955
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının sistemsel düşünme becerilerini ve sosyobilimsel muhakeme becerilerini ve aralarındaki ilişkiyi analiz etmektir. Katılımcılar Ankara ilinde bulunan bir devlet üniversitesindeki farklı sınıf seviyelerindeki fen bilgisi öğretmen adaylarıdır. Dokuz basamaktan oluşan Hiyerarşik Sistemsel Düşünme Modeli araştırmanın temelini oluşturmaktadır. On altı kişi ile yürütülen araştırmada veriler Sosyobilimsel Muhakemenin Nicel Değerlendirilmesi (QuASSR) Ölçeği, kavram haritası ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Katılımcıların sosyobilimsel muhakeme becerilerini ölçmek amacıyla QuASSR kullanılmıştır. Sistemsel düşünme becerisinin ilk altı basamağını ölçmek için ise QuASSR ölçeğinde yer alan sosyobilimsel senaryo hakkında katılımcılar tarafından çizilen kavram haritaları araştırmacı tarafından geliştirilen rubrik ile değerlendirilmiştir. Sistemsel düşünme becerisinin son üç basamağını ölçmek için gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler önce tematik analiz ile ardından araştırmacı tarafından geliştirilen bir diğer rubrik ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel muhakeme becerilerinin orta düzeyde olduğu, en yüksek beceri gösterdikleri alt boyutun bakış açısı edinme ve en düşük beceri gösterdikleri alt boyutun şüphecilik olduğu bulunmuştur. Sistemsel düşünme becerilerinin ise gelişmekte olan düzeyinde olduğu ve en yüksek beceri gösterdikleri basamağın sistemin bileşenlerini tanıma ve en düşük beceri gösterdikleri basamakların sistem içindeki dinamik ilişkileri tanıma ve sistemin döngüsel doğasını anlama olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların sistemsel düşünme becerilerinin hiyerarşik bir şekilde ilerlemediği ve sosyobilimsel muhakeme beceri düzeyleri ile sistemsel düşünme beceri düzeylerinin orta-gelişmekte olan şeklinde ilerlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze pre-service science teachers' systems thinking skills and socioscientific reasoning skills and the relationship between them. The participants were pre-service science teachers at different grade levels at a state university in Ankara. The nine-step Hierarchical Systems Thinking Model formed the basis of the research. In the study conducted with 16 participants, data were obtained through Quantitative Assessment of Socioscientific Reasoning (QuASSR) Scale, concept map and semi-structured interviews. In order to measure the socioscientific reasoning skills of the participants, the QuASSR was analysed in line with the framework specified in the literature, the concept map drawn about the socioscientific scenario included in the scale to measure the first six steps of the systems thinking skill was analysed with the rubric developed by the researcher, and the semi-structured interviews conducted to measure the last three steps of the systems thinking skill were analysed first by thematic analysis and then by another rubric developed by the researcher. At the end of the research, it was concluded that pre-service science teachers' socioscientific reasoning skills were at the intermediate level, the sub-dimension in which they showed the highest skill was perspective taking and the sub-dimension in which they showed the lowest skill was scepticism, their systems thinking skills were at the developing level and the step in which they showed the highest skill was recognising the components of the system and the steps in which they showed the lowest skill were recognising the dynamic relationships within the system and understanding the cyclic nature of the system. It was determined that the participants' systems thinking skills did not progress in a hierarchical manner and that their socioscientific reasoning skill levels and systems thinking skill levels progressed as intermediate-developing.