Farklı zeminlerde uygulanan skuat sıçrama antrenmanlarının genç futbolcularda fiziksel performans ve vücut kompozisyonuna etkisi
The effect of squat jump training performed on different surfaces on physical performance and body composition in young soccer players
- Tez No: 964959
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç futbolcularda 8 hafta boyunca futbol antrenmanlarına ek olarak sert ve yumuşak zeminde uygulanan skuat sıçrama antrenmanlarının fiziksel performans ve vücut kompozisyonu üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmada ön-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çorum Amatör Futbol liginde oynayan 31 erkek futbolcu, yumuşak zemin grubu (YZG), sert zemin grubu (SZG) ve kontrol grubu (KG) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. YZG futbol antrenmanlarına ek olarak skuat sıçrama antrenmanlarını yumuşak zeminde, SZG ise sert zeminde yaparken, KG yalnızca futbol antrenmanlarına devam etmiştir. SZG ve YZG 8 hafta boyunca toplamda 24 seans antrenman uygulanmıştır. Her antrenman seansında 5 setten oluşan 10 tekrar yapılarak, toplamda 1200 skuat sıçrama gerçekleştirilmiştir. Antrenman öncesinde ve 8. hafta sonunda dikey sıçrama yüksekliği, denge ve çeviklik performansları ölçülmüş; ayrıca bel, kalf ve uyluk çevresi ölçümleri alınmıştır. Normal dağılım ve homojenlik gösteren verilerin analizinde, grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş örneklem t-testi ve gruplar arası karşılaştırmalarda çift yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Dikey sıçrama yüksekliği testinde, YZG ve SZG'nin KG'e kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek performans gelişimi gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of squat jump training performed on hard and soft surfaces, in addition to regular soccer training, on physical performance and body composition in young soccer players over eight weeks. A pre-test and post-test controlled experimental design was employed. Thirty-one male soccer players competing in the Çorum Amateur Football League were divided into three groups: soft surface group (SSG), hard surface group (HSG), and control group (CG). While the SSG performed squat jump training on a soft surface and the HSG performed it on a hard surface, both in addition to their soccer training, the CG continued with only soccer training. The SSG and HSG completed a total of 24 training sessions over eight weeks. Each session consisted of 5 sets of 10 repetitions, resulting in a total of 1,200 squat jumps per player. Vertical jump height, balance, and agility performance were measured, and waist, calf, and thigh circumferences were recorded before and after the training period. In the analysis of data showing normal distribution and homogeneity, paired sample t-test was used for within-group comparisons and two-way ANOVA test was used for between-group comparisons. The vertical jump height test revealed that both the SSG and HSG demonstrated significantly greater performance improvements compared to the CG (p < 0.05). Similarly, agility test results showed that the SSG and HSG achieved significantly greater improvements compared to the CG (p < 0.05). No significant differences were observed among the groups in balance tests for the dominant and non-dominant legs (p > 0.05). In circumference measurements, no significant differences were found among the groups for waist and calf circumferences. However, the SSG showed a significant increase in thigh circumference compared to the CG (p < 0.05). In conclusion, squat jump training performed in addition to soccer training was found to be effective in improving vertical jump height and agility. Therefore, squat jump training can be implemented on both hard and soft surfaces in training programs aimed at enhancing vertical jump height and agility.