Varşova Etnografya Müzesinde bulunan geleneksel baş süslemelerininmüze eğitimi etkinlikleri bağlamında incelenmesi
Analysis of traditional head ornaments in the context of museum education activities at the Warsaw Ethnographic Museum
  1. Tez No: 964983
  2. Yazar: AYŞE AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ÖZDER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu araştırma, Varşova Etnografya Müzesi'nde bulunan geleneksel baş süslemelerinin müze eğitimi bağlamında incelenmesini amaçlamaktadır. Betimsel nitelikli bir araştırma modeli takip edilerek, baş süslemelerinin malzeme, teknik, renk ve kompozisyon-model özellikleri analiz edilmiştir. Çalışmada, müzede bulunan baş süslemelerinden teknik, malzeme ve kompozisyon-model özellikleri dikkate alınarak seçilen 126 adet geleneksel başlık incelenerek ürün bilgi formları ile analizleri yapılmıştır. Müze eğitimi etkinlikleri açısından ele alındığında, Polonya geleneksel baş süslemelerinin eğitim süreçlerine nasıl entegre edildiği ve çocuklara yönelik müze aktivitelerinin kültürel mirasın aktarımında oynadığı rol araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, geleneksel giysi ve aksesuarların toplumsal ve kültürel anlamlarını vurgularken, müze eğitiminin kapsayıcı ve katılımcı bir öğrenme ortamı yaratmadaki etkisini gözler önüne sermektedir. Araştırma bulgularına dayanarak, Türkiye'deki müze eğitim uygulamalarına yönelik öneriler geliştirilmiş ve müzelerin daha etkili kültürel ve sanatsal eğitim alanları olarak nasıl kullanılabileceği üzerine çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze traditional head ornaments found in the Warsaw Ethnographic Museum within the context of museum education. Following a descriptive research model, the material, technique, color, and composition-model characteristics of the head ornaments were examined. In the study, 126 traditional headpieces were selected based on technical, material, and composition-model features and analyzed using product information forms. From the perspective of museum education activities, the research investigates how traditional Polish head ornaments are integrated into educational processes and the role of museum activities in transferring cultural heritage to children. The findings highlight the social and cultural meanings of traditional clothing and accessories while demonstrating the impact of museum education in creating an inclusive and participatory learning environment. Based on the research results, recommendations were developed for museum education practices in Turkey, offering insights into how museums can be utilized more effectively as cultural and artistic education spaces.