Regresyon modellerinin eşitliği için hesaplamalı yaklaşım testine dayalı yeni bir yöntem
A new method based on computational approach testing for the equality of regression models
- Tez No: 964990
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ GÖKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Regresyon analizi, değişkenler arasındaki ilişkileri modellemek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu analizlerde veriler, farklı zaman dilimlerinden veya farklı gruplardan elde edilebilir. Farklı koşullar altında regresyon modellerinin aynı kalıp kalmadığını belirlemek için regresyon modellerinin eşitliği testi yapılır. Bu çalışmanın amacı, heterojen varyans varsayımı altında k grup regresyon modelinin eşitliğini test etmek için bilinen bir örnekleme dağılımı gerektirmeden iyi bir şekilde I. tip hatayı kontrol eden etkili bir yöntem olan hesaplamalı yaklaşım testine dayalı yeni bir yöntem elde etmektir. Bu çalışmada, önerilen yöntem son zamanlarda önerilen testlerle karşılaştırmalı olarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Testlerin performansı, grup sayısı, bağımsız değişken sayısı, örnek çapları ve hata varyanslarının farklı kombinasyonları dikkate alınarak kapsamlı bir simülasyon çalışmasıyla değerlendirilmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre, kullanılan testlerin birçoğunun özellikle örnek çapları farklı ve küçük olduğu zaman, deneysel I. tip hata değerlerinin nominal seviyeye yakın olmadığı gözlemlenirken önerilen yöntemin çoğu durumda I. tip hatayı etkili bir şekilde kontrol ettiği ve daha yüksek testin gücüne sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Regression analysis is a widely used method for modeling relationships between variables. In these analyses, data can be obtained from different time periods or from different groups. A test of equality of regression models is performed to determine whether regression models remain the same under different conditions. The aim of this paper is to derive a new method based on computational approximation testing, which is an effective method to test the equality of k group regression models under the assumption of heterogeneous variance, without requiring a known sampling distribution and controlling type I error in a good way. In this paper, the proposed method is analyzed in detail in comparison with recently proposed tests. The performance of the tests is evaluated through a comprehensive simulation study considering different combinations of number of groups, number of independent variables, sample diameters and error variances. According to the simulation results, it is observed that the empirical type I error values of most of the tests used are not close to the nominal level, especially when the sample diameters are different and small, while the proposed method effectively controls type I error in most cases and has higher test power.