Vardiyalı çalışan sağlık personellerinin beslenme alışkanlıkları ile psikobiyotik özellik gösteren probiyotik besin tüketim sıklıklarının depresyon üzerine etkisi
The effect of nutritional habits and frequency of consumption of probiotic foods with psychobiotic properties on depression among shift-working healthcare workers
  1. Tez No: 965026
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Psikobiyotik kavramı konusunda ve sağlık üzerine etkileriyle ilgili literatürde çok sayıda kaynak bulunmaktadır. Psikobiyotik mikroorganizmaların depresyon üzerine etkisi konusunda yapılan laboratuar ve deneysel çalışmaların sayısı fazla olmasına rağmen bu mikroorganizmaların bulunduğu besinlerin tüketim sıklığını ve depresyona etki edecek diğer faktörlerle değerlendirilmesini içeren çalışma sayısı çok azdır. Çalışmamız vardiyalı çalışan sağlık personellerinin beslenme alışkanlıkları ile psikobiyotik özellik gösteren probiyotik besin tüketim sıklıklarının depresyon üzerine etkisinin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmamız 15 Kasım 2024 – 15 Ocak 2025 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma hastanesinde akşam vardiyasında çalışan sağlık personelleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında kullanılan anket içeriğinde bireylerin genel özellikleri, antropometrik özellikleri, fiizksel aktivite düzeyleri, beslenme alışkanlıkları, bazı fermente besin tüketim sıklıkları 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıt formu ve Beck depresyon ölçeği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The literature is abundant on the concept of psychobiotics and their effects on health. While there are numerous laboratory and experimental studies on the effects of psychobiotic microorganisms on depression, very few studies have evaluated the frequency of consumption of foods containing these microorganisms and other factors that may influence depression. Our study aimed to investigate the dietary habits of healthcare workers working shifts and the effects of the frequency of consumption of probiotic foods with psychobiotic properties on depression. Material and method: Our study was conducted among healthcare professionals working the evening shift at Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital between November 15 2024, and January 15 2025. The questionnaire used to collect data included the individuals' general characteristics, anthropometric characteristics, physical activity levels, dietary habits, frequency of consumption of certain fermented foods, a 24-hour retrospective food consumption record form, and the Beck Depression Inventory.