Üç boyutlu yazıcılarla üretilen kronların marjinal ve internal uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the marginal and internal fit of crowns fabricated with three-dimensional printers
- Tez No: 965047
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE FUNDA AKALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Marjinal ve internal uyum, bir kron restorasyonunun klinik komplikasyonlara karşı ne kadar dirençli olduğuna doğrudan etki eden kritik bir faktördür. Bu alandaki gelişmeler, tedavilerin ömrünü uzatmakta ve başarı oranlarını artırmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, eklemeli üretim teknolojisiyle üretilen kronların marjinal ve internal uyumlarını değerlendirmektir. Akrilik bir molar dişin chamfer frezle prepare edilmesinin ardından, ağız içi tarayıcı ile taranmıştır. Elde edilen veriler üzerinden, eklemeli üretim teknolojilerinden olan SLA ve DLP cihazları ile ayrıca karşılaştırma amacıyla bir kazıma cihazı kullanılarak toplamda üç grup için 11'er adet olmak üzere 33 adet kron tasarlanıp üretilmiştir. Üç grubun kron üretiminde seramik inorganik doldurucu içeren hibrit restoratif materyaller kullanılmıştır. Akrilik dişin tarama verisi, üç boyutlu yazıcıda day model olarak üretilmiş ve kronlar bu modellere rezin siman ile simante edilmiştir. Uyum değerlendirmeleri, mikro-BT cihazı kullanılarak elde edilen koronal ve sagital kesitler üzerinden gerçekleştirilmiş, her örnekte marjinal ve internal boşluklar kesit başına 9 noktada ölçülmüştür. Elde edilen veriler, gruplar arası farklılıklar ve grup içi ölçüm noktaları arasındaki korelasyon açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marginal and internal fit are critical factors that directly affect how resistant a crown restoration is to clinical complications. Advances in this area extend the longevity of treatments and increase their success rates. The aim of this thesis is to evaluate the marginal and internal fit of crowns fabricated using additive manufacturing technologies. Following chamfer preparation of an acrylic molar tooth using a milling bur, the prepared tooth was scanned with an intraoral scanner. Based on the obtained data, a total of 33 crowns were designed and fabricated—11 for each of three groups—using additive manufacturing technologies (SLA and DLP devices) and, for comparison, a subtractive milling device. Hybrid restorative materials containing ceramic inorganic fillers were used for crown fabrication in all three groups. The scan data of the acrylic tooth was used to fabricate die models with a 3D printer, and the crowns were cemented onto the die models using resin cement. Fit assessments were performed on coronal and sagittal sections obtained via a micro-CT device, and marginal and internal gaps were measured at 9 points per section for each specimen. The resulting data were analyzed for intergroup differences and intragroup correlations between measurement points.