Akkaraman ırkı koyunlarda postmortem vitröz sıvı örneklerinde iz elementlerin (Cr, Mn, Co, Cu, Zn, Se, As, Mo, Pb, Cd) saptanarak yetersizlik ve fazlalıkların tanısında postmortem vitröz sıvının alternatif yöntem olarak araştırılması
Investigation of postmortem vitreous fuid as an alternative method in the diagnosis of deficiencies and excesses by determining trace elements (Cr, Mn, Co, Cu, Zn, Se, As, Mo, Pb, Cd) in postmortem vitreous fluid samples of akkaraman sheep
- Tez No: 965046
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN SALMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Akkaraman Irkı Koyunlarda Postmortem Vitröz Sıvı Örneklerinde İz Elementlerin (Cr, Mn, Co, Cu, Zn, Se, As, Mo, Pb, Cd) Saptanarak Yetersizlik ve Fazlalıkların Tanısında Postmortem Vitröz Sıvının Alternatif Yöntem Olarak Araştırılması. Bu çalışma, koyunlarda eser element eksiklikleri, fazlalıkları ve ağır metal zehirlenmelerinin tanısında vitröz sıvının potansiyel kullanımını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma özellikle serum element seviyeleri ile vitröz sıvı element bileşimi arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamış, özellikle vitröz sıvının element bileşimini plazma ile karşılaştırmaya odaklanmıştır. Ek olarak, bu elementler arasındaki korelasyonlar ve veteriner hekimlikte post-mortem tanıda uygulanabilirlikleri araştırılmıştır. Analiz, hem serum hem de vitröz sıvı örneklerinde iz elementler (krom, mangan, kobalt, bakır, çinko, selenyum, molibden) ve toksik ağır metaller (arsenik, kadmiyum, kurşun) ölçümlerini içermiştir. Vitröz sıvı ve serum seviyeleri arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bağımsız örnek t-testleri, 0 ve 72 saat post-mortem arasındaki vitröz sıvı değişikliklerini değerlendirmek için kullanılırken, ANOVA, gruplar arasındaki bakır seviyelerindeki farklılıkları belirlemek için uygulanmıştır. İstatistiksel analiz, çoğu element için serum ve vitröz sıvı seviyeleri arasında güçlü pozitif korelasyonlar olduğunu ortaya koymuştur, bu da vitröz sıvının element dengesizliklerini teşhis etmek için serumun güvenilir bir alternatifi olabileceğini göstermektedir. Örneğin, krom (Cr) çok güçlü bir pozitif korelasyon (r = 0,976) göstermiş, serum Cr seviyelerindeki varyansın %95,2'sini açıklamıştır. Benzer şekilde, mangan (Mn) güçlü bir pozitif korelasyon (r = 0,947) göstermiş, varyansın %89,7'sini açıklamıştır. Bakır (Cu) ve çinko (Zn) da güçlü pozitif korelasyonlar göstermiştir (sırasıyla r = 0,824 ve r = 0,847), varyansın %67,8'ini ve %71,8'ini açıklamıştır. Arsenik (As) çok güçlü bir pozitif korelasyon (r = 0,976) göstermiş, varyansın %95,3'ünü açıklamıştır, selenyum (Se) ve molibden (Mo) ise güçlü pozitif korelasyonlar göstermiştir (sırasıyla r = 0,775 ve r = 0,995), varyansın %60'ını ve %99,7'sini açıklamıştır. T-testler, arsenik (p = 0,038) dışında, 0 ile 72 saat post-mortem arasındaki element seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir, bu da vitröz sıvının bu süre boyunca stabil kaldığını düşündürmektedir. ANOVA sonuçları, gruplar arasında bakır seviyelerinde anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bu bulgular, vitröz sıvının koyunlarda element dengesizlikleri ve ağır metal zehirlenmelerini değerlendirmek için yeni bir yöntem sunarak, veteriner hekimlikte değerli bir teşhis aracı olabileceğini düşündürmektedir. Vitröz sıvının ölüm sonrası stabilitesi, adli ve ölüm sonrası araştırmalardaki potansiyel kullanımını daha da artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation Of Postmortem Vitreous Fuid As An Alternative Method In The Diagnosis Of Deficiencies And Excesses By Determining Trace Elements (Cr, Mn, Co, Cu, Zn, Se, As, Mo, Pb, Cd) In Postmortem Vitreous Fluid Samples Of Akkaraman Sheep. This study aimed to investigate the potential use of vitreous humor in the diagnosis of trace element deficiencies, excesses, and heavy metal intoxications in sheep. Specifically, the study aimed to determine the relationship between serum element levels and vitreous humor element composition, with a particular focus on comparing the elemental composition of vitreous humor with plasma. Additionally, the correlations between these elements and their applicability in post-mortem diagnosis in veterinary medicine were investigated. The analysis included measurements of trace elements (chromium, manganese, cobalt, copper, zinc, selenium, molybdenum) and toxic heavy metals (arsenic, cadmium, lead) in both serum and vitreous humor samples. Correlation and regression analyses were conducted to explore the relationships between vitreous humor and serum levels. Independent sample t-tests were used to evaluate changes in vitreous humor over 0 and 72 hours post-mortem, while ANOVA was applied to determine differences in copper levels among groups. Statistical analysis revealed strong positive correlations between serum and vitreous humor levels for most elements, indicating that vitreous humor could be a reliable alternative to serum for diagnosing elemental imbalances. For instance, chromium (Cr) showed a very strong positive correlation (r = 0,976), explaining 95,2% of the variance in serum Cr levels. Similarly, manganese (Mn) had a strong positive correlation (r = 0,947), explaining 89,7% of the variance. Copper (Cu) and zinc (Zn) also exhibited strong positive correlations (r = 0,824 and r = 0,847, respectively), explaining 67,8% and 71,8% of the variance. Arsenic (As) had a very strong positive correlation (r = 0,976), explaining 95,3% of the variance, while selenium (Se) and molybdenum (Mo) showed strong positive correlations (r = 0,775 and r = 0,995, respectively), explaining 60% and 99,7% of the variance. T-tests indicated no statistically significant differences in elemental levels between 0 and 72 hours post-mortem, except for arsenic (p = 0,038), suggesting that vitreous humor remains stable over this period. ANOVA results showed no significant differences in copper levels among groups. These findings suggest that vitreous humor could be a valuable diagnostic tool in veterinary medicine, offering a non-invasive or minimally invasive method for assessing elemental imbalances and heavy metal intoxications in sheep. The stability of vitreous humor post-mortem further enhances its potential utility in forensic and postmortem investigations.