Erişkin Tip 2 diyabet hastalarında diyabet farkındalığı, sağlıklı yeme davranışı, fiziksel aktivite ve kronotip beslenme çeşitlerinin incelenmesi
Examination of diabetes awareness, healthy eating behavior, physical activity and chronotype nutrition types in adult Type 2 Diabetes patients
- Tez No: 966975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Tip 2 diyabetli bireylerde diyabet farkındalığı, sağlıklı yeme davranışı, fiziksel aktivite ve kronotip arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul'da yaşayan 18-65 yaş arasındaki Tip 2 diyabetli bireyler ile anket toplama yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak 160 kadın, 140 erkek olmak üzere 300 yetişkin birey katılmıştır. Bireylere Kişisel Bilgi Formu, Sabahçıl- Akşamcıl Anketi (MEQ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Diyabet Farkındalığı ve Kabul Ölçeği, Akdeniz Diyetine bağlılık Ölçeği (MEDAS) uygulanmıştır. Bireylerin bireylerin %80,0'i ara tip, %11,7'si ılımlı akşam tipi, %7,7'si ılımlı sabah tipi, %0,3'ü belirgin akşam ve sabah tipi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between diabetes awareness, healthy eating behavior, physical activity, and chronotype in individuals with Type 2 diabetes. The research was carried out using a survey method with individuals aged 18–65 living in Istanbul who were diagnosed with Type 2 diabetes. A total of 300 adult participants, including 160 women and 140 men, voluntarily took part in the study. Participants were administered a Personal Information Form, the Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ - short form), the Diabetes Awareness and Acceptance Scale, and the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS). Among the participants, 80.0% were classified as intermediate types, 11.7% as moderate evening types, 7.7% as moderate morning types, and 0.3% as definite morning or evening types.