Elektif açık kalp cerrahisi uygulanacak hastalarda intraoperatif magnezyum sülfat infüzyonunun rokuronyum üzerine etkileri
Effects of intraoperative magnesium sulfate infusion on rocuronium in patients undergoing elective open heart surgery
  1. Tez No: 965054
  2. Yazar: BETÜL ALİBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN HALİDE OĞUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Magnezyum sülfat uzun yıllardır tedavi edici bir ajan olarak tıbbın değişik alanlarında kullanılmaktadır. Günümüzde kardiyak cerrahi sırasında yüksek doz opioid anestezisinin bradikardik ve hipotansif etkisini önlemek için en sık kullanılan kas gevşetici pankuronyumdur. Fakat sempatomimetik etkilerinden dolayı pankuronyum miyokardiyal iskeminin en önemli sebeplerinden taşikardiye neden olabilir. Son yıllarda rokuronyum orta etkili kas gevşeticiler grubunda olmasında karşın, etki başlama süreleri açısından süksinil kolin ile çok yakındır. Entübasyon için yeterli kas gevşemesinin 60-90 sn. gibi kısa sürede sağlanmasının yanı sıra 20-30 dakika etki süresinin olması, sistemik yan etkilerinin az olması, vekuronyum sebep olduğu ciddi bradikardi atakalarına neden olmayıp kardiyovasküler etkisinin minumum olması ve rokuronyumu kardiyak cerrahide pankuronyumdan sonra en çok tercih edilen nöromuskuler bloker yapmıştır. MgSO4 açık kalp cerrahisi sırasında kardiyoplejik solüsyon içinde kardiyak arrest sağlamak ve CPB sonrasında sıklıkla görülebilen atriyal fibrilasyonun profilaksisinde yaygın kullanımlı bir preperattır. Çalışmamızda uygulanan MgSO4 infüzyonunun rokuronyum ile sağlanan nöromüsküler blok ve ekstübasyon süreleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium sulfate has been used as a therapeutic agent in various fields of medicine for many years. Pancuronium is currently the most commonly used muscle relaxant to counteract the bradycardic and hypotensive effects of high-dose opioid anesthesia during cardiac surgery. However, due to its sympathomimetic effects, pancuronium can cause tachycardia, a major cause of myocardial ischemia. Although rocuronium has recently been classified as an intermediate-acting muscle relaxant, its onset of action is very similar to succinylcholine. Its ability to achieve sufficient muscle relaxation for intubation in a short time of 60-90 seconds, along with a duration of action of 20-30 minutes, its low systemic side effects, its lack of severe bradycardia like vecuronium, and its minimal cardiovascular effects have made rocuronium the most preferred neuromuscular blocker in cardiac surgery after pancuronium. MgSO4 is a widely used preparation in cardioplegic solution for inducing cardiac arrest during open-heart surgery and for the prophylaxis of atrial fibrillation, which is frequently observed after CPB. Our study aimed to investigate the effects of MgSO4 infusion on neuromuscular blockade and extubation times achieved with rocuronium.