Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi acil servisine başvuran iş kazası vakalarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational accident cases admitted to the emergency department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University
  1. Tez No: 965053
  2. Yazar: TOLGA TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR LÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İş kazaları kaçınılmaz olarak meydana gelen, mortalite ve morbiditeye neden olan durumlardır. Bu araştırmada, 01.07.2021 ile 01.07.2024 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine iş kazası nedeniyle başvuran 3117 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Vakaların %88,3'ü erkek, %11,7'si kadındır ve yaş ortalaması 32,3 ± 11,1 yıldır. En yaygın yaralanma tipi künt travmadır. Yaralanmaların en sık görüldüğü anatomik bölge el ve el bileğidir. En yoğun başvuru yaz aylarında, hafta içi günlerde ve gündüz vardiyasında gerçekleşmiştir. Başvuran hastaların %86,8'i taburcu edilmiş, %8,5'i servis yatışı, %1,9'u yoğun bakım yatışı almıştır. Exitus oranı %0,3'tür. Konsültasyon ihtiyacı %23,0 olup en çok ortopedi (%41,0) bölümüne konsülte edilmiştir. Triyaj sınıflandırmasına göre hastaların %88,5'i yeşil, %9,0'ı sarı ve %2,5'i kırmızı grupta yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are inevitably occurring events that lead to significant morbidity and mortality. In this retrospective study, 3117 patients who admitted to the Emergency Department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine due to occupational accidents between July 1, 2021, and July 1, 2024, were analysed. Of these cases, 88.3% were male and 11.7% were female, with a mean age of 32.3 ± 11.1 years. The most common type of injury was blunt trauma, and the most frequently affected anatomical region was the hand and wrist. The highest number of admissions occurred during the summer months, on weekdays, and during day time shifts. Among the patients, 86,8% were discharged, 8.5% were admitted to in patient wards, and 1.9% required intensive care. The mortality rate was 0.3%. Consultation were requested in 23.0% of the cases primarily from orthopedics (41.0%). According to the triage classification, 88.5% of the cases were categorized as green, 9.0% as yellow, and 2.5% as red.