İşbirlikli öğrenmeye dayalı drama destekli yaratıcı yazarlık uygulamalarının öğretmenlerin kişilik özellikleri, yazmaya yönelik bilgi düzeyleri, kaygı, tutum ve öz yeterliklerine etkisi
The effect of drama-supported creative writing practices based on collaborative learning on teachers' personality traits, knowledge levels about writing, anxiety, attitudes, and self-efficacy
  1. Tez No: 965068
  2. Yazar: DİLEK ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Araştırmada, işbirlikli öğrenmeye dayalı drama destekli yaratıcı yazarlık uygulamalarının öğretmenlerin kişilik özellikleri, yazmaya yönelik bilgi düzeyleri, kaygı, tutum ve öz yeterliklerine etkisi incelenmiştir. Açımlayıcı sıralı karma desenle yürütülen araştırmanın nicel boyutunda ön test, son test ve izleme testi ölçümleri içeren kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutunda ise olgu bilim deseni tercih edilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli bölümünde yer alan bir ilin merkez ilçelerinde görevli 60 Türkçe ve edebiyat öğretmeni oluşturmakta olup uygulama kapsamında 30 kişilik deney grubuna 24 saatlik bir program uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Araştırma, gönüllülük esasına göre belirlenen deney grubu öğretmenlerinin görev yaptıkları okulların bağlı bulunduğu ilçe milli eğitim müdürlüğü ile yapılan iş birliğine dayalı şekilde bir proje çalışması olarak uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde, araştırmacı tarafından geliştirilen yaratıcı yazarlık akademik başarı testi, öğretmenlere yönelik yazma kaygısı ölçeği ve alan yazında kullanılan yazma tutumu ölçeği, yazma öz yeterlik ölçeği, sıfatlara dayalı kişilik testi kullanılmış; nitel veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde öncelikle dağılım normalliği Shapiro-Wilk testi ile kontrol edilmiş, verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda bağımsız örneklemler için t-testi ve tekrarlı ölçümler için tek yönlü ANOVA, normal dağılım göstermediği durumlarda ise sırasıyla Mann Whitney U ve Friedman testleri kullanılmıştır. Anlamlı fark saptanan durumlarda ikili karşılaştırmalar için Bonferroni ve Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulanmış, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre uygulama sonrasında deney grubundaki öğretmenlerin kişiliklerinin deneyime açıklık, yumuşak başlılık, dışadönüklük boyutları ile yazma öz yeterliği, tutumu ve bilgi düzeylerinde olumlu yönlü anlamlı kalıcı değişimler meydana gelmiş, kaygıları da kalıcı şekilde anlamlı düzeyde azalmıştır. Nitel bulgular da katılımcıların programı tamamı olumlu ifadelerle değerlendirdiklerini, uygulama süresinin-materyal çeşitliliğinin artırılmasını ve programın yaygınlaştırılmasını önerdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of drama-supported creative writing practices based on collaborative learning on teachers' personality traits, knowledge levels about writing, anxiety, attitudes, and self-efficacy. The research was conducted using an explanatory sequential mixed-methods design. In the quantitative dimension, a quasi-experimental design with a pre-test, post-test, and follow-up test control group was employed, while the qualitative dimension adopted a phenomenological approach. The participants of the study consisted of 60 Turkish language and literature teachers working in the central districts of a province located in the Çatalca-Kocaeli subregion of the Marmara Region. A 24-hour program was implemented with the experimental group of 30 teachers, while no intervention was conducted with the control group. The research was carried out as a project in collaboration with the district directorates of national education, where the volunteer experimental group teachers were employed. Data were collected through instruments including a creative writing academic achievement test developed by the researcher, a writing anxiety scale for teachers, a writing attitude scale from the literature, a writing self-efficacy scale, and an adjective-based personality test. Qualitative data were obtained through semi-structured interview forms designed by the researcher. For the analysis of quantitative data, the normality of the data distribution was checked using the Shapiro-Wilk test. In cases where data were normally distributed, independent samples t tests and one-way repeated measures ANOVA were used. For non-normally distributed data, the Mann-Whitney U and Friedman tests were applied. In cases where significant differences were observed, Bonferroni and Wilcoxon signed-rank tests were used for pairwise comparisons. Qualitative data were analyzed using content analysis. Quantitative results showed that, post-intervention, teachers in the experimental group experienced significant and sustained improvements in openness to experience, agreeableness, extraversion, writing self-efficacy, attitudes, and knowledge, alongside a lasting reduction in anxiety. Qualitative findings supported these results, with participants offering uniformly positive evaluations and recommending a longer duration, greater material diversity, and wider dissemination of the program.