İlk ve orta dönem siyer literatüründe mucize konuları, sayıları ve tasnifi
Miracles in early and middle period sources: Their subjects, numbers and classification
  1. Tez No: 965071
  2. Yazar: SENANUR DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada Hz. Peygamber'e atfedilen mucize haberlerinin ilk defa kaçıncı yüzyılda ortaya çıktığı ve hangi dönemlerde rivayet sayısında artış yaşandığı tablolar ve grafikler eşliğinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Siyer kaynaklarında Hz. Peygamber'e atfedilen mucizeler ilk defa hicrî II. yüzyılda ez-Zührî'nin çakıl taşı mucizesi ile ortaya çıkmıştır. Tablolardan elde edilen sonuca göre ilk dönemde ilk kez ortaya çıkan mucize sayısı 81 olup orta dönemde bu sayı 4'tür. Bu mucizelerin kitap içinde tekrar sayısı ise ilk dönemde 795, orta dönemde 2290'dır. İlk dönemde ilk defa ortaya çıkan yeni mucize sayısı fazlayken, orta dönemde tekrarlanan metin sayısı daha fazladır. Bunun sebebi orta dönemde hali hazırdaki mevcut mucizelerin konu tasvir ve detayının artması aynı zamanda zaman ve mekan değişikliğine uğrayıp farklı metinlerle yeniden rivayet edilmiş olmalarıdır. Siyer kaynaklarında nakledilen mucize haberlerinin hicrî II. yüzyıl itibariyle rivayet edilmeye başlandığı orta dönem kaynaklarında da ciddi bir artış yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. Tüm ilahiyat alanlarının bir araya gelerek elde ettiğimiz veriler üzerine yapacağı senet ve metin tenkidi çalışması, mucize rivayetlerinin doğruluğu hakkında net bilgiler elde etmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, tables and graphs are used to examine the century in which miracle reports attributed to the Prophet Muhammad first emerged and the periods during which their number increased. In sīra literature, miracles attributed to the Prophet Muhammad are first recorded in the 2nd century AH, beginning with al-Zuhrī's narration of the pebble miracle. According to the results obtained from the tables, the number of miracles that first appeared in the early period is 81, while in the middle period this number is 4. The number of times these miracles are repeated within the book is 795 in the early period and 2,290 in the middle period. In the early period, the number of newly emerged miracles is higher, whereas in the middle period, the number of repeated texts is greater. The reason for this is that, in the middle period, the existing miracles not only increased in subject description and detail but also underwent transmission through different texts, having undergone changes in time and place. In conclusion, it has been determined that miracle reports transmitted in sīra sources began to be narrated from the 2nd century AH, with a significant increase also observed in middle-period sources. A critical examination of the chains of transmission and texts, to be carried out by all disciplines of Islamic studies on the data obtained in our study, will enable us to acquire clear information regarding the authenticity of these miracle reports.