Rehber öğretmenlerin program geliştirmeye yönelik öz yeterlik algıları
Self-efficacy perceptions of school counselors towards curriculum development
- Tez No: 965072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin eğitimde program geliştirmeye yönelik öz yeterlik algılarını ölçebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek ve rehber öğretmenlerin/psikolojik danışmanların eğitimde program geliştirmeye yönelik öz yeterlik algılarını farklı değişkenler bağlamında incelemektir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde görev yapan 710 rehber öğretmen/psikolojik danışman oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisinden uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 257 rehber öğretmen/psikolojik danışman oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Program Geliştirmeye Yönelik Öz Yeterlik Algıları Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğin yapı geçerliliğini ortaya koymak amacıyla açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS ve AMOS yazılımları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde dağılımları ile aritmetik ortalamalar hesaplanmış; grup karşılaştırmalarında ise bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada, rehber öğretmenlerin/psikolojik danışmanların hem ölçeğin genelinde hem de“Program Geliştirmeye Hazır Olma”,“Program Geliştirmeyi Planlama ve Yürütme”,“İhtiyaç ve Hedefleri Belirleme”ile“İçerik, Eğitim Durumları ve Değerlendirme”alt boyutlarının tamamında, eğitimde program geliştirmeye yönelik öz yeterlik algılarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Meslekteki çalışma süresi ve görev yapılan kurumdaki öğrenci sayısı değişkenlerine göre öz yeterlik algılarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Diğer yandan, lisansüstü eğitim düzeyine sahip rehber öğretmenlerin/psikolojik danışmanların öz yeterlik algılarının, lisans düzeyinde olanlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçeğin“İçerik, Eğitim Durumları ve Değerlendirme”alt boyutunda, cinsiyet değişkenine göre erkek danışmanlar lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. Aynı alt boyutta, görev yapılan eğitim kademesi değişkenine göre ise ilkokul ve lise düzeylerinde çalışan danışmanlar arasında, lise düzeyinde görev yapanlar lehine anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable scale for measuring teachers' self-efficacy perceptions toward curriculum development in education and to examine school counselors' self-efficacy perceptions toward curriculum development in education in the context of various variables. A quantitative survey model was used. The study population consisted of 710 school counselors working in the Şahinbey district of Gaziantep during the 2024-2025 academic year. The sample, selected through convenience sampling, included 257 counselors. Data were gathered using the researcher-developed“Teachers' Self-Efficacy Perceptions Towards Curriculum Development Scale”and a“Personal Information Form.”To establish the scale's construct validity, exploratory (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were performed. Statistical analyses were conducted with SPSS and AMOS software, calculating frequencies, percentages, and means. Independent samples t-tests and one-way ANOVA were used for group comparisons. The findings showed that the self-efficacy perceptions of counselors regarding curriculum development were at a high level both overall and in all sub-dimensions:“Readiness for Curriculum Development,”“Planning and Executing,”“Determining Needs and Objectives,”and“Content, Learning Situations, and Assessment.”No significant differences were found based on professional seniority or the number of students in the institution. However, the study revealed that counselors with a postgraduate degree had statistically and significantly higher self-efficacy perceptions than those with a bachelor's degree. A significant difference was also observed in the“Content, Learning Situations, and Assessment”sub-dimension, favoring male counselors based on gender. In the same sub-dimension, a significant difference was found between counselors working at the primary and high school levels, in favor of those at the high school level.