Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan bireylerde ikili görev egzersizlerinin etkinliği
The effectiveness of dual-task exercises in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease
  1. Tez No: 965095
  2. Yazar: BEGÜM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL YILDIZ ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde Pulmoner rehabilitasyon (PR) ve PR'ye ek ikili görev eğitiminin (İGE) etkinliğini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Hastaların bilişsel durum değerlendirmesinde Mini Mental Durum Değerlendirme Testi (MMT) ve Frontal Değerlendirme Bataryası (FDB); denge değerlendirmesi için Mini-Denge Değerlendirme Sistemler Testi kullanıldı. fonksiyonel denge ve mobilite değerlendirmesi Zamanlı Kalk Yürü Testi ve 10 metre Yürüme Testi (10MYT) ile yapıldı, testler hem tekli görev (normal yürüme) hem de ikili görev (yürüme ve bilişsel görev) olarak iki defa uygulandı Fonksiyonel kapasite değerlendirmesinde 6 Dakika Yürüme Testi kullanıldı. Tüm hastalara 8 hafta boyunca, haftada 2 seans tedavi uygulandı. Değerlendirmeler başlangıçta (tedaviden önce), 8 haftalık tedavi sonunda yapıldı. Bulgular: KOAH tanılı 33 hasta rastgele iki çalışma grubuna ayrıldı (İGE n=17, ortalama yaş 65,64±6,9 yıl; PR n=16, ortalama yaş 65,5±5,12 yıl).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effectiveness of pulmonary rehabilitation (PR) and dual-task training (DTT) in addition to PR in individuals with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Materials and Methods: Cognitive status was assessed with the Mini-Mental State Examination (MMSE) and the Frontal Assessment Battery (FAB). Balance was evaluated using the Mini-Balance Evaluation Systems Test, while functional balance and mobility were assessed with the Timed Up and Go Test and the 10-Meter Walk Test (10MWT). All tests were performed under both single-task (normal walking) and dual-task (walking combined with a cognitive task) conditions. Functional capacity was evaluated with the 6-Minute Walk Test. All participants underwent treatment twice weekly for 8 weeks. Assessments were performed at baseline (before treatment) and after the 8-week intervention. Results: Thirty-three patients diagnosed with COPD were randomly allocated into two groups (DTT group: n=17, mean age 65.64±6.9 years; PR group: n=16, mean age 65.5±5.12 years).