Çift balonlu enteroskopi: Tek merkez deneyimi
  1. Tez No: 965126
  2. Yazar: ABDULKADİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERKAN DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Erişkin popülasyonda görülen gastrointestinal sistem yakınmalarının önemli bir kısmını ince bağırsak patolojileri oluşturur. İnce bağırsak, uzun yıllar boyunca endoskopik olarak erişimi zor bir bölge olarak kalmıştır. 2001 yılında Yamamoto ve çalışma arkadaşları tarafından geliştirilen ve 2003 yılında klinik uygulamalara giren çift balonlu enteroskopi (ÇBE), ince bağırsağın tamamının görüntülenmesine olanak sağlamakla birlikte, işlem sırasında terapötik müdahalelere de imkân tanımaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı yaş gruplarındaki hastalarda ÇBE işleminin tanı ve tedaviye katkısını, güvenliğini ve işlem öncesi laboratuvar parametreleri ile endoskopik bulgular arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Kocaeli Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından Ocak 2018- Aralık 2024 tarihleri arasında ÇBE uygulanan 503 hastanın, işlemle ilişkili klinik verileri, tedavi süreçleri, işleme bağlı komplikasyonları ve işlem öncesi laboratuvar tetkikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular üç farklı yaş grubunda (45 yaş altı, 45 64 yaş arası, ≥65 yaş) istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 503 hastanın yaş ortalaması 54 ± 18 olup hastaların 163 (%32,4)'ü 45 yaş altı, 168 (%33,4)'i 45-64 yaş arasında, 172 (%34,2)'si ise 65 yaş ve üzerindeydi. Hastaların 394 (%78,3)'üne oral ÇBE, 109 (%21,7)'una ise anal ÇBE işlemi yapılmıştır. İşlem süresi ortalama 53,3 ± 21,1 dakika olarak, işlem sırasında ulaşılan mesafe ortalama 294,2 ± 128,6 cm olarak saptandı. ≥65 yaş grubunda anemi ve GİS kanaması nedeniyle, 45 yaş altı hasta grubundaysa İBH, karın ağrısı ve polipozis nedeniyle ÇBE yapılma oranı daha yüksekti. Endoskopik değerlendirme sonucunda 333 hastada (%66,2) lezyon saptanmış olup, en sık gözlenen lezyon tipi vasküler lezyonlar olmuştur. Farklı yaş grupları arasında endoskopik lezyon saptanma oranları anlamlı farklılık göstermemekle birlikte, ≥65 yaş grubunda vasküler lezyon; 45 yaş altı hasta grubundaysa inflamatuar lezyon saptanma oranı diğer gruplardan anlamlı olarak daha yüksekti. Yaş ≥65 olan grupta endoskopik tedavi oranı diğer gruplardan daha yüksek bulundu. Hastaların %1'inde anesteziye bağlı, %0,8'inde işleme bağlı komplikasyon saptandı. Farklı yaş grupları arasında komplikasyon oranı anlamlı farklılık göstermemiştir. Vasküler lezyon saptanan hastalarda, işlem öncesi tetkiklerde hemoglobin düzeyi diğer gruplara göre daha düşük bulunmuştur. İnflamatuar lezyon saptanan grupta ise lökosit ve trombosit düzeyleri, patoloji saptanmayan gruba kıyasla anlamlı derecede daha yüksek saptanmıştır. Diğer taraftan, patolojik bulgu izlenmeyen hastalarda albümin düzeyleri diğer lezyon gruplarına göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar: Araştırmamızda, ÇBE uygulamasının tanı ve tedavi süreçlerinde yaş gruplarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu farklılıkların, yaşa özgü ayırıcı tanı yaklaşımlarının şekillendirilmesi ve bireyselleştirilmiş tedavi planlarının oluşturulması açısından klinik uygulamaya katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, işlem öncesi laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi de klinik karar verme sürecinde yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: A significant proportion of gastrointestinal symptoms observed in the adult population are caused by small intestinal pathologies. Due to its length, intraperitoneal location, and contractile properties, the small intestine remained a difficult region to access endoscopically for many years. Double-balloon enteroscopy (DBE), developed by Yamamoto and colleagues in 2001 and introduced into clinical practice in 2003, enables complete visualization of the small intestine and allows therapeutic interventions during the procedure. Objective: This study aimed to evaluate the diagnostic and therapeutic contributions of DBE in patients of different age groups, its safety profile, and the relationship between pre procedural laboratory parameters and endoscopic findings. Materials and Methods: Clinical data, treatment processes, procedure-related complications, and pre-procedural laboratory findings of 503 patients who underwent DBE between January 2018 and December 2024 at Kocaeli University, Department of Gastroenterology, were retrospectively analyzed. The findings were statistically compared across three age groups: