Sustainability: is it important in architecture?
Sürdürülebilirlik mimarlıkta önemli midir?
  1. Tez No: 965125
  2. Yazar: ZÜLAL NURDAN ERBAŞ KORUR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MIKE THOMPSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of East London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sürdürülebilirlik, mimarlıktaki yeni kavramlardan biridir. Bu araştırmanın temel amacı, sürdürülebilir mimarlığın ilkelerini anlamak ve sürdürülebilirliğin mimarlık ve tasarımda eğer öyleyse, hangi açılardan önemli olduğunu ortaya koymaktır. Çalışma, hem literatürdeki örnek olay incelemelerinin hem de sürdürülebilirlik kuramına ilişkin araştırmaların incelenmesini kapsamaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için şu yöntem izlenmiştir: İlk olarak, Sürdürülebilir Mimarlığın tarihsel arka planı literatür ve örnek olay incelemeleri aracılığıyla gözden geçirilmiştir. İkinci olarak, sürdürülebilir mimarlığın kuramsal temelleri derinlemesine araştırılmış ve mimaride sürdürülebilirliğin ilkeleri tanımlanmıştır. Ardından, yüksek ve düşük düzeyde sürdürülebilir çeşitli bina örnekleri, belirlenen ilkeler bağlamında karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Son olarak, örnek olay incelemelerinin analizine dayanarak, mimarlığın sürdürülebilirlik doğrultusundaki geleceği ortaya konmuştur. Sonuçların analizi, insanlar için yaşanabilir çevreler yaratabilmek adına sürdürülebilirlik kavramının iyi anlaşılması ve planlamanın yanı sıra mimarlık ve tasarımda da uygulanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is one of the new concepts in architecture. The main purpose of this research is to understand the principles of sustainable architecture and to find out if and in what way sustainability is important in architecture and design. It implies the study of case studies from literature as well as the investigations on the theory of sustainability. In order to achieve the aim of the research: First of all the historical background of Sustainable Architecture has been reviewed through literature and case studies . Secondly the theoretical basis of sustainable architecture has been investigated deeply and the principles of sustainability in architecture have been identified. Then, various example of high and low sustainable buildings have been analysed comparatively in terms of the identified principles. Finally, future of architecture in direction of sustainability has been put forward, basing on the analysis of case studies. The analysis of the results, reveals that in order to create living environments for humans the concept of sustainability should be well-understood and should be implied in architecture and design as well as planning.