Kuşaklar arası aktarım ve travmaların sanatsal ifadeleri
Intergenerational transmission and artistic expressions of trauma
  1. Tez No: 965139
  2. Yazar: YÜSRA CANİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. HİKMET MUTLU YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, bireysel travmaların ve kuşaklar arası aktarımın sanatsal üretim süreci üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, çocukluk döneminde yaşanan travmatik bir olayın bellekte bıraktığı izlerin, farklı sanatsal formlar aracılığıyla nasıl dışa vurulduğu ele alınmıştır. Seramik, tuval üzerine akrilik ve yağlı boya ile kâğıt üzerine eskiz gibi çeşitli tekniklerle üretilen çalışmalar; travmanın biçimsel ve simgesel temsillerini barındırmaktadır. Yinelenen imgeler, özellikle“terlik”ve yığın formları hem bireysel belleğin hem de kuşaklar arası aktarılmış duygusal yüklerin taşıyıcısı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, dispozofobi kavramı travmatik kayıpların ardından gelişen biriktirme davranışı bağlamında ele alınmış; bu davranışın sanatsal yerleştirmelere etkisi irdelenmiştir. Yöntem olarak nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş; kişisel deneyimden yola çıkan üretim süreci, psikanalitik kuram, travma teorileri ve aile dizimi perspektifiyle kuramsal zemine oturtulmuştur. Sonuç olarak, sanatın hem bireysel hem de kolektif düzeyde travmatik belleği görünür kılma, dönüştürme ve ifade etme potansiyeline sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of individual traumas and intergenerational transmission on the artistic production process. The study focuses on how the traces of a traumatic event experienced in childhood are expressed through various artistic forms. Artworks produced using different techniques such as ceramics, acrylic and oil painting on canvas, and sketches on paper include symbolic and formal representations of trauma. Recurrent images, particularly slippers and piles, are interpreted as carriers of both personal memory and emotional burdens transmitted across generations. The concept of disposophobia is addressed in the context of hoarding behaviors that develop following traumatic loss, and its reflection in artistic installations is discussed. A qualitative research approach was adopted; the personal production process was theoretically grounded through psychoanalytic theory, trauma studies, and the family constellation method. As a result, it is revealed that art possesses the potential to make traumatic memory visible, transformative, and expressible at both individual and collective levels.