Çocuklarda görsel algı becerileri ile yürütücü işlevler ve sosyal uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between visual perception skills, executi̇ve functions, and social adaption in chuildren
  1. Tez No: 965140
  2. Yazar: İREM BARUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Görsel algı, çevresel ipuçlarını doğru yorumlama kapasitesiyle çocuğun yürütücü işlevlerini ve sosyal uyumunu doğrudan şekillendiren bilişsel bir temel oluşturur. Bu araştırmanın amacı, 6–12 yaş aralığındaki tipik gelişim gösteren çocuklarda görsel algı becerileri ile yürütücü işlevler ve sosyal uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 74 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcıların görsel algı becerileri Görsel Algı Testi–3 (MVPT-3), yürütücü işlevleri Yürütücü İşlevler ve Aktivite Rutinleri Ölçeği (YİA-RÖ) ve sosyal uyum düzeyleri Sosyal Uyum ve Beceri Ölçeği (SUBÖ) ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda görsel algı ile yürütücü işlevler arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Özellikle görsel bellek ve uzamsal konum alt testleri ile serbest zaman (p=0,016), sosyal rutin ve günlük görev performansları (p=0,004) arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Görsel algı ile sosyal uyum arasında da anlamlı ilişkiler elde edilmiş; dikkat (p=0,034, p=0,047, p=0,033), dürtüsellik (p=0,004) ve engellenme (p=0,010, p=0,008), gibi problem davranış göstergeleri ile görsel algı becerileri arasında negatif yönde ilişkiler gözlenmiştir. Ayrıca görsel ayrım ve görsel bellek becerilerinin sosyal adaptasyon ve davranışsal düzenleme göstergeleri (p=0,008, p=0,007) ile negatif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, görsel algı becerilerinin çocukların yürütücü işlevleri ve sosyal uyumları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu bulgular, görsel algı güçlüklerinin erken dönemde belirlenmesinin ve ergoterapi müdahaleleriyle desteklenmesinin, çocukların günlük yaşam performansı, akademik başarıları ve sosyal işlevselliklerini artırmaya katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Visual perception, as the capacity to accurately interpret environmental cues, provides a fundamental cognitive basis that influences children's executive functions and social adaptation. This study aimed to investigate the relationship between visual perception skills, executive functions, and social adaptation in typically developing children aged 6–12 years. A total of 74 children participated in the study. Visual perception skills were assessed using the Motor-Free Visual Perception Test–Third Edition (MVPT-3), executive functions with the Executive Functions and Occupational Routines Scale (EFORTS), and social adaptation with the Social Adaptation and Skills Scale. The findings indicated significant positive associations between visual perception and executive functions, particularly in relation to visual memory and spatial relations with daily task performance and social routines. Moreover, negative associations were observed between visual perception skills and indicators of problem behaviors such as inattention, impulsivity, and frustration. Overall, the results highlight that visual perception skills play a crucial role in children's executive functions and social adaptation. Early identification of visual perception difficulties and timely occupational therapy interventions may contribute to improvements in daily life performance, academic achievement, and social functioning.