Türkçenin ana dili olarak konuşulmadığı bölgelerde Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve Delphi tekniğine dayalı çözüm önerileri
Problems encountered in teaching Turkish in regions where Turkish is not spoken as a mother tongue and solution proposals based on the Delphi tecnique
- Tez No: 965138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma kapsamında Türkçenin ana dili olarak konuşulmadığı bölgelerde sınıf öğretmenlerinin Türkçe öğretiminde karşılaştıkları sorunları derinlemesine ortaya koyma ve bu sorunlara yönelik uzman temelli çözüm önerileri geliştirme amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenlerinden açımlayıcı (keşfedici) desen tercih edilmiştir. Katılımcılar, amaçlı örnekleme türleri arasında yer alan ölçüt örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. İlk aşamada sahada görev yapan on sınıf öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen veriler belirlenen sekiz sorun teması altında toplanmıştır. İkinci aşamada ise sınıf eğitimi alanında en az doktora derecesine sahip olup Türkçe öğretimi alanında çalışmaları bulunan yedi alan uzmanı katılımıyla delphi tekniği uygulanmıştır. İlk turda uzmanlardan belirlenen sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunmaları istenmiştir. Elde edilen çözüm önerileri ikinci ve üçüncü turda 7'li Likert tipi anketle değerlendirilmiş ve uzmanlar arası görüş birliği düzeyi belirlenmiştir. Böylece öğretmenlerin belirtmiş oldukları sorunlarla ve uzmanların sunmuş oldukları çözümler arasında yapısal bir köprü kurularak, iki dilli ortamlarda Türkçe öğretimine yönelik uygulanabilir, bütüncül ve sahaya dönük çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide an in-depth examination of the challenges faced by primary school teachers in teaching Turkish in regions where it is not spoken as a mother tongue and to develop expert-based solutions to address these challenges. Adopting an explanatory mixed methods design, which integrates both qualitative and quantitative approaches, the research employed criterion sampling, a purposive sampling method, to select participants. In the first phase, semi-structured interviews were conducted with ten primary school teachers working in the field, and the data obtained were analyzed through descriptive analysis, resulting in the identification of eight main problem themes. In the second phase, the Delphi technique was implemented with seven experts holding a doctoral degree in primary education and possessing academic experience in Turkish language teaching. During the first round, experts proposed solutions to the identified problems, which were subsequently evaluated in the second and third rounds using a 7-point Likert-type questionnaire to determine the level of consensus among the participants. By establishing a structured link between the problems reported by teachers and the solutions proposed by experts, the study presents applicable, holistic, and practice-oriented recommendations for teaching Turkish in bilingual contexts.