Perceived benefits of biophilic design in hospitals: the oncology department of aga khan hospital, karachi
Hastanelerde biyofilik tasarımın algılanan faydaları: Karaçi'deki aga Khan Hastanesi onkoloji bölümü
- Tez No: 965186
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZİN HATİCE TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, hastane mimarisine yönelik son dönem tasarım eğilimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu eğilimlerden biri olan biyofilik tasarım, doğal unsurların yapılı çevreye entegre edilmesini teşvik eder ve insan sağlığı, refahı ve üretkenliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu etkinin, özellikle kanser gibi kronik hastalıkların neden olduğu psikolojik stresin azaltılmasında, hastaların moralini yükselterek tedavi sürecinde rahatlık sağlamasında ve iyileşme oranlarını artırmasında önemli rol oynadığı görülmektedir. Çalışma, Karaçi'de yer alan Aga Khan Üniversitesi Hastanesi'ni odağına alarak; hastaların, personelin ve doktorların biyofilik özelliklerin varlığı ve etkisine dair algılarını değerlendirmektedir. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş; nicel anketler, istatistiksel analizler (ANOVA, Ki-kare testi ve post hoc testler) ve yerinde görsel analiz bir arada kullanılmıştır. İnceleme süreci, Terrapin Bright Green'in (2014) geliştirdiği 14 Biyofilik Tasarım Deseni çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular, kullanıcı grupları arasında algı farklılıkları olduğunu ve doğa ile bütünleşmiş tasarımların duygusal ve çevresel değerini vurgulamaktadır. Bu çalışma yalnızca iyileştirici çevrelere dair bilgi birikimine katkıda bulunmakla kalmayıp, aynı zamanda Pakistan'daki gelecekteki onkoloji bölümleri için bağlama duyarlı bir Biyofilik Tasarım Rehberi sunmaktadır. Araştırma, insanların en savunmasız anlarında doğa ile yeniden bağlantı kurmasını sağlayan daha insancıl ve iyileştirici bir sağlık mimarisini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The global health challenges of the 21st century require a new way of thinking and a change in the organization of healthcare services through an approach that considers human needs in their entirety, and not in a strictly therapeutic sense. The concept of healing environments suggests that the physical environment of the healthcare setting can encourage the healing process and patients' feelings of well-being. The research aims to shed light on the architecture trends during the past period that addressed the design of hospitals. Among these trends is the biophilic design, which encourages the incorporation of natural components into the built environment, and has a substantial impact on human health, well-being, and productivity. The significance of this is more prevalent in improving the psychological stress generated due to chronic diseases like cancer; by raising patient's morale thus bringing comfort during their treatment, and increased recovery rates. Focusing on Aga Khan University Hospital in Karachi, the research evaluates how patients, staff, and doctors perceive the presence and impact of biophilic features in a high-function urban hospital by adopting a mixed-method approach. The study combines quantitative surveys, statistical analysis (including ANOVA, Chi-square, and post hoc testing), and on-site visual analysis, guided by the 14 Patterns of Biophilic Design (Terrapin Bright Green, 2014). Findings reveal distinct differences in perception among user groups and emphasize the emotional and environmental value of nature-integrated design. This study not only adds to the body of knowledge on healing environments but also proposes a context-sensitive Biophilic Design approach for future oncology departments in Pakistan. It advocates for a more humane, restorative approach to healthcare architecture, one that reconnects people with nature in their most vulnerable moments.