Endüstriyel kenevir/polianilin hibrit kompozit ile titreşim sönümleyen akıllı süspansiyon hazırlanması
A new smart vibration damping dispersion of industrial hemp fiber/polyaniline hybrid composite
  1. Tez No: 965185
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kenevir lifi (EK) çevresel sürdürülebilirliği, düşük maliyeti, yüksek mekanik mukavemeti ve biyobozunur yapısı nedeniyle, polianilin (PAn) ise ayarlanabilir elektriksel iletkenliği, kolay sentezlenebilirliği ve diğer fonksiyonel özellikleri nedeniyle bu çalışmada tercih edildi. Bu sebeple, EK ve PAn iletken polimer kullanılarak yeşil kimya ilkelerine uygun kompozit malzeme hazırlandı. Öncelikle, belirli derişim oranlarında hazırlanan EK/SO ve çeşitli kütlece çeşitli bileşimlerde hazırlanan EK/PAn kompozit malzemelerinin dielektrik karakterizasyonları ve elektroreolojik (ER) özellikleri kıyaslanarak optimize derişim ve bileşim oranları belirlendi. Belirlenmiş olan optimize oranlardaki malzemeler ATR-FTIR, Raman, TGA, iletkenlik, SEM-EDX ve XRD gibi teknikler kullanılarak yapısal, termal ve morfolojik karakterizasyonlara tabi tutuldu. Ardından, her üç malzemenin de dielektrik, çökelmeme kararlılığı ve elektrokinetik özellikleri belirlendi. Yapılan eniyileme çalışmalarının ardından uygun olan numuneler ER, viskoelastik ve sürünme-geri kazanım testlerine tabi tutuldu. Elektroaktif olan 50EK/50PAn/SO dispersiyonu ile en yüksek ER verimi 202 olarak elde edildi. Ayrıca 50EK/50PAn/SO dispersiyon sistemi için kritik kayma gerilimi τc = 210 Pa ve %92 sürünme-geri kazanımı değerlerine ulaşıldı. Yapılan detaylı analizler sonucunda 50EK/50PAn/SO sisteminin elektroaktif titreşim sönümleyici olarak potansiyel endüstriyel uygulamalarda kullanılabileceği önerildi.
Özet (Çeviri)
Industrial hemp (IH) was chosen for its environmental sustainability, low cost, high mechanical strength and biodegradable structure, polyaniline (PAn) was chosen for its tunable electrical conductivity, easy synthesis and other functional properties. For this reason, a composite composed of IH and PAn conducting polymer is prepared in accordance with the green chemistry principles. Firstly, the dielectric characterizations and electrorheological (ER) properties of IH/SO was prepared at certain concentration ratios and IH/PAn composite materials were prepared at various mass% compositions and their optimized concentrations and composition ratios were determined. The optimized ratios of IH, PAn and IH/PAn materials were subjected to various characterizations namely: ATR-FTIR, Raman, TGA, conductivity, SEM-EDX and XRD to identify their structural, thermal and morphological properties. Secondly, dielectric, antisedimentation stability and electrokinetic properties of those three materials were determined. Then, after various optimization studies, suitable samples were subjected to ER, viscoelastic and creep-recovery tests. The highest ER efficiency of 202 value was reached for electroactive 50IH/50PAn/SO dispersion system. In addition, for 50IH/50PAn/SO system, a critical yield stress of τc = 210 Pa and a creep-recovery value of 92% were achieved. It was concluded that, 50IH/50PAn/SO system shows electroactive vibration damping capability and a good candidate for potential industrial applications.