Adapazarı siltinde aşırı konsolidasyon oranınındrenajsız kayma direncine etkisi
The effect of over-consolidation ratio on undrained shear strength of Adapazari silt
- Tez No: 965236
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN ÖZOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Temeller yapılardan gelen gerilmeleri zeminlere aktaran yapı öğeleridir. Temeller hem taşıma gücü kaybı olmadan hem de oturma limitlerini aşmadan görev yapacak şekilde tasarlanırlar. Dolayısıyla bir yapının ve temelin tasarım aşamasında temel taşıma gücü büyüklüğünü hesaplamak için zeminlerin kayma direnci parametrelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bir zeminin kayma dayanımı, zemine aktarılabilecek en büyük kayma gerilmesi değeridir. Özetle bir zeminin kayma dayanımı o zeminin plastik denge durumuna karşılık gelen değerdir. Kayma direncinin aşılması durumu göçmeye sebep olacağından kayma direnci parametrelerinin gerçekçi bir şekilde Geoteknik Mühendisliği açısından elzemdir. Ani yüklemeye maruz kalacak temellerin altında yer alan doygun ince daneli zeminlerde genellikle drenajsız kayma direnci etkin olmaktadır. İnce daneli zeminlerden olan siltler, kuvars kristallerinin parçalanmasıyla oluşan düşük plastisiteli ya da plastik olmayan, genleşme ve büzülme özellikleri sebebiyle farklı koşullarda farklı davranışlar gösteren zeminlerdir. Adapazarı siltleri ise, Adapazarı Ovası'na Sakarya Nehri tarafından taşınan ince daneli flüviyal malzemenin, su akışının yavaşlaması neticesinde çökelmesiyle oluşan zeminlerdir. Bu çalışmada, laboratuvar koşullarında kilden arındırılan Adapazarı siltinden elde edilen yapay siltli zemine bentonit kilinden, ağrılıkça %0 dan %40 a kadar değişken nispetlerde olacak şekilde kil (bentonit) katılması sonucunda yapay siltli killi zemin oluşturulmuştur. Bu tez kapsamında farklı kil oranlarına sahip zeminlerde, farklı aşırı konsolidasyon oranı değerlerinin drenajsız kayma direnci üzerindeki etkilerini belirlemeye dayanan deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Buna göre, farklı kil oranlarına sahip olarak yeniden yapılandırılmış numuneler öncelikle öncelikle aşırı konsolide hale getirilmiş, sonrasında konsolidasyonuz-drenajsız (UU) üç eksenli hücre kesme deneylerine tabi tutulmuşlardır. Doygunluğu sağlamak amacıyla bulamaç yöntemiyle hazırlanan kardeş numuneler 200, 300 ve 400 kPa basınç altında ayrı ayrı konsolide edilerek üç eksenli hücre kesme deneyi ile test edilmiştir. Deney sonuçları aynı kil oranlarına sahip zeminlerde aşırı konsolidasyon oranının artmasıyla kayma direncinin arttığı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra silt numunelerde kil oranının artması direncin azalması yönünde bir sonuç doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foundations are structural elements that transfer stresses from buildings to the soil layers. They are designed to operate without loss of load-bearing capacity and without exceeding settlement limits. Therefore, it is necessary to calculate the bearing capacity of a foundation during the design phase by considering the soil's shear resistance parameters. The shear strength of a soil is the maximum shear stress value that can be transferred to the soil. In summary, the shear strength of a soil corresponds to the value that represents its plastic equilibrium state. Since exceeding shear resistance can lead to failure, the shear resistance parameters are essential in Geotechnical Engineering. In saturated fine-grained soils under foundations that will be subjected to sudden loading, the undrained shear strength typically becomes effective. Silty soils, which are fine-grained, are formed by the fragmentation of quartz crystals. They exhibit low plasticity or are non-plastic, showing diverse behaviors under different conditions due to their expansion and contraction characteristics. The silts of Adapazarı are soils formed by the sedimentation of fine-grained fluvial material transported by the Sakarya River to the Adapazarı Plain as a result of the slowing down of water flow. In this study, an artificial silty soil was created by mixing bentonite clay with the artificial silty soil obtained from Adapazarı silt, which had been purified of clay under laboratory conditions, in varying ratios from 0% to 40% by weight. This thesis encompasses an experimental study aimed at determining the effects of different over-consolidation ratio values on the undrained shear strength of soils with varying clay contents. Accordingly, the reconstituted samples with different clay contents were first subjected to a state of over-consolidation and then tested in undrained (UU) triaxial tests. Sibling samples prepared using the slurry method to ensure saturation were individually consolidated under pressures of 200, 300, and 400 kPa and tested using triaxial cell shear tests. The test results indicated that as the over-consolidation ratio increases in soils with the same clay content, the shear strength also increases. Additionally, in silty samples, an increase in the clay content resulted in a decrease in strength.