Kadın istihdamında zaman kullanımı ve zihinsel yük olgusu: Bir indeks çalışması
The phenomenon of time use and mental load in women's employment: An index study
- Tez No: 965250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN HALİSE BELET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Toplumsal cinsiyet rolleri hane içi işleri ve bakım yükünü çoğunlukla kadınlara atfetmektedir. Ancak bu işler sadece fiziksel değil, aynı zamanda düşünme, planlama, organize etme gibi eylemleri de içermektedir. Bu çalışmada, hane içi işlerde eylemi kimin gerçekleştirdiğinden ziyade, çeşitli hane içi işlere ilişkin zihinsel yükün nasıl paylaşıldığı niceliksel araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada örneklem seçiminde uygunluk örneklemi yöntemi tercih edilmiştir. Ankara'daki bir devlet üniversitesinde farklı görev ve sorumluluklarda olan akademik, idari ve yardımcı hizmetler personeli olarak görev yapan kişilerle yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışması ile hane içi işlerin zihinsel yük boyutunun nasıl paylaşıldığı sorgulanmış ve istatistiksel sonuçlara göre bir indeks oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında, kadınların yalnızca fiziksel iş yükünde değil, aynı zamanda zihinsel yük açısından da erkeklere kıyasla daha fazla sorumluluk taşıdıkları ortaya konmuştur. Bu durum kadınların işgücü piyasasına katılımını da kısıtlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışması zihinsel yükün görünmezliğini görünür kılmakta ve toplumsal cinsiyet temelli iş bölümünün değiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, zihinsel yük boyutunun dikkate alınmasının gerekliliğini vurgulamakta; sosyal politika süreçlerini geliştirme açısından öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender roles predominantly assign household tasks and caregiving responsibilities to women. However, these tasks are not only physical but also include actions such as thinking, planning, and organizing. In this study, rather than focusing on who performs the physical acts of household work, the distribution of the mental load associated with various household tasks was examined through a quantitative research method. For sample selection, the convenience sampling method was employed. A face-to-face survey was conducted with individuals working in an academic, administrative, and auxiliary services capacity at a public university in Ankara to investigate how the mental load dimension of household tasks is shared, and based on the statistical results, an index was constructed. The findings revealed that women bear greater responsibility not only in terms of physical workload but also in terms of mental load compared to men. This situation emerges as a restrictive factor for women's participation in the labor market. This thesis makes the invisibility of mental load visible, emphasizes the necessity of taking the mental load dimension into account by underlining the need to transform the gender-based division of labor, and provides recommendations for the development of social policy processes.