Türkiye'de atık yönetimi politikaları çerçevesinde evsel atıkların geri dönüşüme kazandırılması konusunda duyarlılık üzerine bir araştırma: Şanlıurfa ili örneği
A research on sensitivity to recycling of domestic wastes in the framework of waste management policies in Turkey: The example of Şanlıurfa province
- Tez No: 965290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK BİLBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler, hızlı ekonomik büyüme ve kentleşme süreci, dünya genelinde atık üretimini ciddi şekilde artırmıştır. Kentsel nüfus oranı artarken, atık miktarı da buna paralel olarak yükselmiş ve çevresel sorunları beraberinde getirmiştir. Tüketim odaklı yaşam biçimleri, atıkların niteliğini ve çevreye etkisini daha da karmaşık hale getirmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde atık yönetimi önemli bir sorun haline gelirken, bu durum sürdürülebilir politikalar geliştirme ihtiyacını doğurmuştur. Bu perspektifte ele alınan bu çalışma, Türkiye'de atık yönetimi politikaları çerçevesinde Şanlıurfa'da evsel atıkların ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılması sürecinde toplumsal duyarlılığın rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında çoktan seçmeli sorularla toplanarak veriler sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan SPSS programıyla analiz edilmiştir. Çoktan seçmeli anket yöntemi kullanılarak elde edilen veriler doğrultusunda, bireylerin atık yönetimi konusundaki bilgi düzeyleri, tutumları ve davranışları, yerel yönetimlerin rolleri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular göre, Şanlıurfa halkının genel olarak geri dönüşüm uygulamalarına karşı olumlu bir tutum sergilediğini, fakat uygulama konusunda yeterli bilgiye ve yönlendirmeye sahip olmadığını belirtilmiştir. Bu bağlamda etkin bir geri dönüşüm sisteminin oluşturulabilmesi için (ayrıştırılarak geri dönüşüm) belediyelerin halkı bilinçlendirme kampanyalarını artırması, altyapı hizmetlerini geliştirmesi ve geri dönüşüm uygulamalarının daha bütüncül hale getirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's technological advances, rapid economic growth, rising prosperity, and urbanization have significantly increased waste generation worldwide. As urban populations increase, the amount of waste has also risen, bringing with it environmental problems. Consumption-oriented lifestyles have further complicated the nature of waste and its impact on the environment. Waste management has become a significant problem, particularly in developing countries, and this has led to the need to develop sustainable policies. This study, undertaken from this perspective, aims to examine the role of public awareness in the process of separating and recycling household waste in Şanlıurfa within the framework of waste management policies in Turkey. In addition to theoretical studies, data was collected using multiple-choice questions and analyzed using SPSS, a frequently used program in social sciences. Data obtained using a multiple-choice survey method was used to investigate individuals' knowledge, attitudes, and behaviors regarding waste management, as well as the role of local governments. The findings indicate that the people of Şanlıurfa generally have a positive attitude toward recycling practices, but lack sufficient knowledge and guidance regarding implementation. In this context, it has been concluded that in order to create an effective recycling system (separated recycling), municipalities should increase public awareness campaigns, improve infrastructure services and make recycling practices more integrated.