Okul öncesi dönemde uygulanan kuklalı hikaye etkinliklerinin çocukların liderlik ve sosyal duygusal uyum becerisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of puppet story activities on pre-school children's leadership and social emotional adaptation skills
  1. Tez No: 965295
  2. Yazar: HATİCE AKDAĞ AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÜNDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönemde uygulanan kuklalı hikâye etkinliklerinin çocukların liderlik ve sosyal duygusal uyum becerisine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu desende seçkisiz atama ile oluşturulmuş iki grup bulunmaktadır. Bu gruplar deney ve kontrol grubu olarak yansız bir şekilde belirlenmiştir. Araştırmada Niğde ili merkez ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Emine Çetintürk Anaokuluna devam eden 60-72 aylık 48 öğrenciyle çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ayşenur Duran tarafından geliştirilen "Erken Çocukluk Döneminde Liderlik Ölçeği'' ve Yıldız Güven& Baran Işık tarafından geliştirilen MASDU Sosyal Duygusal Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arası farklılığı belirlemek amacıyla Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, kuklalı hikâye etkinlik programının uygulandığı deney grubunda hem liderlik becerilerinde hem de sosyal duygusal uyum düzeyinde anlamlı farklılıklar görülmüştür. Özellikle sosyal yaşamın gereklerine uygun davranma ve sosyal çevreye pozitif davranma alt boyutlarında deney grubu lehine anlamlı farklar elde edilmiştir. Kontrol grubunda liderlik becerilerinde artış gözlenmiş, ancak sosyal duygusal uyumda genel olarak anlamlı bir değişiklik tespit edilmemiştir. Deney grubunun liderlik puanları kontrol grubuna göre daha yüksek olsa da bu fark anlamlı bulunmamıştır. Bu bulgular, kuklalı hikâye etkinlik programının okul öncesi çocukların sosyal duygusal uyum becerilerini artırmada etkili olduğunu, liderlik becerileri üzerindeki etkisinin ise sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of puppet storytelling activities implemented in the preschool period on children's leadership and social-emotional adaptation skills. A quasi- experimental design with a pretest-posttest control group was used in the study. This design included two groups created through random assignment. These groups were determined unbiasedly as the experimental and control groups. The study included 48 students aged 60-72 months attending Emine Çetintürk Kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Niğde province. The data collection tools in the study were the“Leadership Scale in Early Childhood”developed by Ayşenur Duran, and the MASDU Social-Emotional Adaptation Scale developed by Yıldız Güven & Baran Işık. The data of the study were analyzed using the SPSS 26 program. The Mann-Whitney U test and the Wilcoxon Signed Rank test were used to determine the differences between the variables. The study found significant improvements in both leadership skills and social-emotional adjustment in the experimental group, which received a puppet story activity program. Significant differences were found in favor of the experimental group, particularly in the subscales of“behaving appropriately to social life”and“behaving positively towards the social environment.”An increase in leadership skills was observed in the control group, but no significant change was found in overall social-emotional adjustment. Although the experimental group's leadership scores were higher than the control group's, this difference was not significant. These findings show that the puppet story activity program is effective in increasing preschool children's social emotional adaptation skills, but its effect on leadership skills is limited.