Anne bekçiliği, evlilik uyumu ve benlik saygısının algılanan baba katılımı üzerindeki etkisi
The effect of maternal gatekeeping, marital compatibility and self-esteem on perceived father involvement
- Tez No: 965294
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP TEMİZER ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan araştırmanın amacı, anne bekçiliği, evlilik uyumu ve benlik saygısının algılanan baba katılımı ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada algılanan baba katılımı, evlilik uyumu ve benlik saygısı değişkenleri anneler üzerinden ölçülmüştür. Çalışmanın örneklemini 30-50 yaş arası (Yaş ort= 43.84),liseye giden çocuğa sahip olan ve eşi ile aynı evde yaşamını sürdüren152 anne oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, Anne Bekçiliği Ölçeği (Puhlman ve Palsey, 2017), Babalık Rolü Algı Ölçeği (Kuzucu, 1999), Evlilikte Uyum Ölçeği(Locke ve Wallece, 1959), Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg, 1965) kullanılmıştır. Veri toplama araçları, katılımcılara çevrim içi platformlar üzerinden uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, algılanan baba katılımı ile teşvik (r = .234, p < .05), engel (r = .209, p < .05) ve kontrol (r = .201, p < .05) boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve düşük düzeyli ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between maternal gatekeeping, marital adjustment, and self-esteem with perceived father involvement. In this research, the variables of perceived father involvement, marital adjustment, and self-esteem were measured based on mothers' perspectives. The sample consists of 152 mothers aged between 30 and 50 years (M = 43.84), who have high school-aged children and live in the same household as their spouse. Data were collected using the Maternal Gatekeeping Scale (Puhlman ve Pasley, 2017), the Perceived Father Involvement Scale (Kuzucu, 1999), the Marital Adjustment Test (Locke ve Wallace, 1959), and the Rosenberg Self-Esteem Scale (Rosenberg, 1965). These instruments were administered to participants via online platforms. The analysis revealed statistically significant, positive, and low-level correlations between perceived father involvement and the dimensions of encouragement (r = .234, p < .05), discouragement (r = .209, p < .05), and control (r = .201, p < .05). A significant, positive, low-level correlation was also found between marital adjustment and both self-esteem (r = .292, p < .05) and encouragement (r = .147, p < .05), while a low-level, negative, and significant correlation was observed between marital adjustment and control (r = -.199, p < .05). It was found that the encouragement subdimension of maternal gatekeeping significantly predicted perceived father involvement (r² = .055). While perceived father involvement showed positive and significant correlations with the variables of encouragement, discouragement, and control, no significant relationship was found between marital adjustment and perceived father involvement. However, a positive correlation was observed between marital adjustment and both self-esteem and encouragement. The results indicate that mothers' encouraging gatekeeping behaviors, self-esteem levels, and marital adjustment predict perceived father involvement. A significant positive relationship was found between the encouragement dimension of maternal gatekeeping and marital adjustment; as marital adjustment increases, mothers exhibit more encouraging behaviors toward fathers. Additionally, a significant and positive relationship was found between mothers' self-esteem and their encouraging gatekeeping behavior. Mothers with high self-esteem tend to encourage fathers to participate in child care and household responsibilities. Overall, the study concludes that mothers' encouraging behaviors are positively associated with self-esteem and marital adjustment, and these factors also serve as predictors of perceived father involvement. Although the variables in this study were measured solely through the mothers' perspectives, it is suggested that evaluating both father involvement and maternal gatekeeping from the perspectives of other family members could be beneficial.