Sepsisteki kas atrofisine, hiperbarik oksijen uygulamasının etkileri
Effects of hyperbaric oxygen administration on muscle atrophy in sepsis
- Tez No: 965314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, sepsiste görülen iskelet kası atrofisine, hiperbarik oksijen (HBO) uygulamasının etkileri incelenmiştir. Bu amaçla kullanılan 50 adet Wistar Albino cinsi sıçan, aşağıda belirtilen şekilde 5 gruba ayrılmıştır: 1. Sham Operasyon + Ad Libitum grubu 2. Sham Operasyon + Pair Fed grubu 3. Sham Operasyon + Pair Fed + HBO grubu 4. CLP grubu 5. CLP + HBO grubu Deneysel sepsis modeli, CLP (Çekal Ligasyon ve Ponksiyon) yöntemi ile oluşturulmuştur. HBO uygulamalarına ise cerrahi prosedürün tamamlanmasından 45 dakika sonra başlanmış ve 6 saat aralıklarla toplam 5 seans uygulanmıştır. Son HBO uygulamasından 45 dakika sonra alınan kan örneklerinden biyokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Gastroknemius kasları ise, histopatolojik olarak ve PCR analizleriyle incelenmiştir. Sonuçlara göre, HBO uygulaması ile sepsise bağlı gelişen iskelet kası atrofisinin şiddetinde belirgin azalma sağlanmıştır. HBO uygulamalarının, vücut ve gastroknemius kas ağırlıklarındaki kayıpları azalttığı görülmüştür. HBO uygulamalarının, sepsise bağlı gelişen lökositozu, CRP yüksekliğini, fibrinojen artışını ve trombositopeniyi hafiflettiği görülmüştür. Ayrıca, kas yıkım belirteçlerinden olan CK düzeylerini düşürdüğü ve histopatolojik inflamasyon bulgularını gerilettiği görülmüştür. Kas atrofisinin derecesini histopatolojik olarak değerlendirmek için kullandığımız puanlama sistemine göre, atrofi şiddeti skorlarının HBO uygulamaları ile gerilediği, kas liflerinin ortalama çaplarının ise arttığı tespit edilmiştir. İskelet kası atrofisine aracılık eden Atrogin-1 ve MuRF-1 genlerinin ekspresyon düzeyleri HBO uygulamaları ile azalırken, kas anabolizmasına aracılık eden MyoD ve Myogenin genlerinin ekspresyon düzeyleri ise artış göstermiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, HBO uygulamasının sepsiste görülen iskelet kası atrofisi üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymuştur. HBO uygulamalarının, sepsiste görülen iskelet kası atrofilerinin önlenmesinde ve şiddetinin azaltılmasında önemli bir tedavi seçeneği olabileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of hyperbaric oxygen (HBO) administration on skeletal muscle atrophy seen in sepsis were investigated. For this purpose, 50 Wistar Albino rats were divided into 5 groups as follows: 1. Sham Operation + Ad Libitum group 2. Sham Operation + Pair Fed group 3. Sham Operation + Pair Fed + HBO group 4. CLP group 5. CLP + HBO group The experimental sepsis model was induced by CLP (Cecal Ligation and Puncture) method. HBO administrations were started 45 minutes after the completion of the surgical procedure and were applied for a total of 5 sessions at 6-hour intervals. Biochemical analyses were performed on blood samples taken 45 minutes after the last HBO administration. Gastrocnemius muscles were examined histopathologically and with PCR analyses. According to the results, with HBO administration, a significant decrease in the severity of skeletal muscle atrophy due to sepsis was achieved. It has been observed that HBO administrations reduce the loss of body and gastrocnemius muscle weights. It has been observed that HBO administrations alleviate sepsis-related leukocytosis, CRP elevation, fibrinogen increase and thrombocytopenia. It has also been observed that it reduces CK levels, which is one of the markers of muscle destruction, and regresses histopathological inflammation findings. According to the scoring system we used to evaluate the degree of muscle atrophy histopathologically, it was found that atrophy severity scores decreased with HBO administrations and the mean diameters of muscle fibers increased. While the expression levels of Atrogin-1 and MuRF-1 genes, which mediate skeletal muscle atrophy, decrease with HBO administrations, the expression levels of MyoD and Myogenin genes, which mediate muscle anabolism, increase. The results obtained from this study revealed the positive effects of HBO administration on skeletal muscle atrophy seen in sepsis. It is possible to say that HBO administrations may be an important treatment option in preventing and reducing the severity of skeletal muscle atrophy seen in sepsis.