Sağlık kurumlarının yönetiminde örgütsel baskının iş performansına etkisi Türkiye ile Kuzeybatı Suriye arasında karşılaştırmalı bir çalışma
The effect of organizational pressure on business performance in the management of health institutions: A comparative study between Türkiye and northwest Syria
  1. Tez No: 965345
  2. Yazar: NAJIB ALNAASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH MISIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye ve Kuzeybatı Suriye'de faaliyet gösteren sağlık kurum ve kuruluşlarında örgütsel baskıların iş performansı üzerindeki etkisini; rol belirsizliği, rol çatışması, iş yükü, fiziksel çalışma ortamı ve kariyer gelişimi boyutları açısından incelemektir. Sağlık çalışanlarının iş performansı, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve verimliliğinin belirleyici unsurlarından biridir. Ayrıca, sağlık hizmeti alanların memnuniyet düzeylerinin sağlık harcamalarını ve dolayısıyla ülke ekonomisini etkileyebilmesi nedeniyle, bu konu sosyoekonomik açıdan da önem arz etmektedir. Çalışmanın verileri anket yöntemiyle toplanmıştır. Tanımlayıcı-analitik bir yaklaşıma dayanan araştırmanın örneklem grubunu, Türkiye ve Kuzeybatı Suriye'deki sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan 600 idari personel oluşturmaktadır. Veriler, SPSS istatistik yazılımı ve çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde olarak; sayısal değişkenler ise ortalama ve standart sapma değerleriyle raporlanmıştır. İki kategorik değişken arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ile incelenmiş, iki sayısal değişken arasındaki karşılaştırmalar bağımsız örneklem t-testi ile yapılmış, ikiden fazla sayısal değişkenin karşılaştırılmasında ise tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırma bulguları, Kuzeybatı Suriye'de görev yapan çalışanlar arasında, örgütsel baskı ve iş performansı açısından cinsiyete göre anlamlı farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yaş ve deneyim grupları arasındaki farklılıklar, sağlık kurumlarının farklı yaş ve deneyim düzeylerine özgü stratejiler geliştirmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the impact of organizational pressures on job performance—specifically in relation to role ambiguity, role conflict, workload, physical work environment, and career development—within healthcare institutions and organizations operating in Turkey and Northwestern Syria. The job performance of healthcare professionals is a critical determinant of the quality and efficiency of healthcare services. Furthermore, it holds broader socioeconomic implications, as the satisfaction levels of healthcare recipients may influence healthcare expenditures and, by extension, the national economy. Data for this study were collected through a survey method. Employing a descriptive-analytical approach, the research sample consisted of 600 administrative personnel employed in healthcare institutions and organizations in Turkey and Northwestern Syria. Data analysis was conducted using SPSS statistical software and a range of statistical techniques. Categorical variables were reported as frequencies and percentages, while numerical variables were presented as means and standard deviations. Relationships between categorical variables were analyzed using the Chi-square test. Comparisons between two numerical variables were performed using the independent samples t-test, and one-way ANOVA was employed for comparisons involving more than two numerical variables. The findings revealed significant differences in organizational pressure and performance among employees in Northwestern Syria when examined by gender. Additionally, variations observed across age-experience groups in terms of organizational pressure and job performance suggest that healthcare organizations may need to adopt strategies tailored to the specific characteristics of different age and experience cohorts.