Duygusal tükenmişliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde işe kayıtsızlığın aracılık rolü
The mediatory role of job incompatibility in the effect of emotional exhaustment on quitter intention
- Tez No: 965354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada duygusal tükenmişliğin, işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde işe kayıtsızlık davranışlarının aracı rol üstlenip üstlenmediği araştırılmıştır. Araştırma amacına yönelik oluşturulan model testi için Kahramanmaraş ilindeki tekstil işletmeleri çalışanlarından oluşan 394 katılımcıdan toplanan veriler değerlendirilmiştir. Veriler IBM SPSS 25.0 istatistik programı ile frekans, korelasyon, regresyon, t ve Anova analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated whether job indifference behaviors play a mediating role in the effect of emotional exhaustion on turnover intention. In order to test the model created for the purpose of the research, the data collected from 394 participants consisting of employees of textile enterprises in Kahramanmaraş province were evaluated. The data were evaluated by frequency, correlation, regression, t and Anova analyses with IBM SPSS 25.0 statistical program.