[-1,1]x[-1,1] Bölgesinde Üçgensel Bernstein Polinomlarının Yaklaşım Özellikleri
Apporoximation properties of triangle bernstein polynomials in region [-1,1]x[-1,1]
- Tez No: 965362
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tezimizde 2012 yılında Cilo tarafından incelenen simetrik aralıktaki Bernstein polinomlarını ve bu çalışmayla ilişkili olarak iki değişkenli fonksiyonlar için Stancu'nun(1968) üçgensel bölgedeki Bernstein polinomlarını ele aldık.Yaklaşım teorisinde Bernstein polinomları tek ve daha fazla değişkenli fonksiyonlar için kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.Yaklaşım teorisinde tanımlanan doğrusal pozitif operatörlerin bir çok genellemesi ve modifikasyonu yapılmıştır.Bunların en önemlisi Bernstein operatörüdür.Tezimizde operatörümüzün yaklaşımı, tam süreklilik modülü ve kısmi süreklilik modülü hesaplanmış ve bunlar kullanarak yaklaşım hızı incelenmiştir.Ve bu operatörler için Voronovskaja tipi asimptotik yaklaşımı inceledik. Ayrıca, Maple yazılımını kullanarak operatörümüzün bazı fonksiyonlara yakınsaklıklarını gösteren grafikler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, we considered Bernstein polynomials in the symmetric interval studied by Cilo (2012)., Stancu's (1968) Bernstein polynomials in the triangular region for functions of two variables to Cilo's work. In approximation theory, Berstein polynomials have been studied extensively for functions of one and more variables. Many generalizations and modifications of the linear positive operators defined in approximation theory have been made. Probably the most important of these is the Bernstein polynomials.. They have also been studied in quadratic and triangular regions for functions of two variables. We studied the approximation, the rate of approximation by using complete modulus ,continuty and partial modulus of continuity and the Voronovskaja-type asymptotic theorem (formula) are studied for these operators.. Also, graphical representations are added to demonstrate the consistency of theoretical findings for our operators approximating functions on the triangular domain by using Maple software. We aimed to apply Stancu's (1968) study of Bernstein polynomials in the triangular region for functions of two variables to Cilo's thesis. We studied the approximation, the rate of approximation and the Voronovskaya type approximation.