Matematik öğretmenlerinin gerçekçi matematik eğitimi algıları ile öğrencilerin matematik okuryazarlığı özyeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between mathematics teachers' perceptions of realistic mathematics education and students' mathematical literacy self-efficacy
- Tez No: 965363
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME), Hollandalı matematikçi Hans Freudenthal tarafından geliştirilen ve matematiğin öğrenciler tarafından zihinsel olarak yapılandırılarak daha anlamlı hale getirilmesini amaçlayan bir eğitim yaklaşımıdır. Bu yöntemde matematiğin gerçek yaşamla ilişkilendirilmesi esastır ve bu sürecin en önemli aktörü öğretmendir; öğretmenler, öğrencilerin matematiksel bilgiyi günlük hayat bağlamında kavramasını ve öğrenmelerinin kalıcı olmasını sağlar. Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında da matematiğin yaşamın bir parçası olarak görülmesi hedeflenmekte olup, 2024 Maarif Modeli ders kitaplarının büyük bölümünde GME yaklaşımı yer almaktadır. Bu durum, öğretmenlerin GME'ne ilişkin algılarının ve uygulamalarının önemini artırmaktadır. Araştırma ise, matematik öğretmenlerinin GME'ne yönelik algılarını ve öğrencilerin matematiksel okuryazarlık özyeterlik düzeylerini okul türü değişkenine göre incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, İç Anadolu bölgesindeki bir ilin çeşitli okul türlerinde (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Spor Lisesi) çalışan matematik öğretmenleri ve derslerine girdikleri öğrencilerden oluşmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel tarama yöntemi kullanılarak anket ve ölçekler yardımıyla veri toplanmıştır. Araştırma verileri yüz yüze toplanmış ve Spearman Korelasyon analizi ve ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin GME'ne yönelik genel olarak olumlu algılar taşıdığını ancak bu algıların öğrencilerin matematiksel okuryazarlık özyeterlik düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ayrıca, öğretmen algıları ile öğrenci özyeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin okul türüne bağlı olarak farklılık göstermediği saptanmıştır. Buna karşın, öğrencilerin matematiksel okuryazarlık özyeterlik düzeylerinde okul türüne göre anlamlı farklılıklar bulunmuş ve özellikle fen liselerinde bu Matematiksel okuryazarlık özyeterliğinin diğer okul türlerine kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin GME algılarının ve öğrencilerin matematiksel okuryazarlık özyeterlik düzeylerinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha geniş örneklem gruplarıyla ve farklı değişkenlerin de dahil edildiği karma yöntemli çalışmaların yapılması, GME'nin uygulama sürecinde karşılaşılan sınıf yönetimi gibi sorunların ele alınması ve öğretmenlerin bu konuda desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Realistic Mathematics Education (RME), developed by Dutch mathematician Hans Freudenthal, is an instructional approach that aims to help students construct mathematical concepts mentally, thereby making mathematics more meaningful. In this approach, relating mathematics to real-life situations is essential, and the teacher plays a central role in this process; teachers facilitate students' understanding of mathematical knowledge within the context of daily life, enhancing the permanence of learning. In Turkey, the Ministry of National Education's curriculum also emphasizes viewing mathematics as an integral part of life, and the 2024 Maarif Model textbooks predominantly incorporate the RME approach. This highlights the growing significance of teachers' perceptions and implementations of RME. This study aims to examine mathematics teachers' perceptions of RME and students' mathematical literacy self-efficacy levels in relation to the school type variable. The study sample consists of mathematics teachers and their students from various types of high schools (Anatolian High School, Science High School, Imam Hatip High School, Social Sciences High School, and Sports High School) located in a province in the Central Anatolia Region of Turkey. Data were collected using the correlational survey model, one of the quantitative research methods, through questionnaires and scales administered face-to-face. The data were analyzed using Spearman correlation analysis and ANOVA tests. Findings revealed that while teachers generally had positive perceptions toward RME, these perceptions did not have a statistically significant effect on students' mathematical literacy self-efficacy levels. Furthermore, no significant differences were found in the relationship between teacher perceptions and student self-efficacy based on school type. However, students' self-efficacy levels in mathematical literacy varied significantly by school type, with students attending Science High Schools demonstrating higher levels compared to those in other school types. Based on these results, it is recommended that future studies employ larger sample groups and mixed methods including different variables. Additionally, addressing challenges encountered during the implementation of RME—such as classroom management—and providing support for teachers in this regard is also advised.