Tamer Levent'in drama anlayışının incelenmesi
Investigation of Tamer Levent's apprehension of drama
- Tez No: 965383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN METİNNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Daha sonra doldurulacaktırBu çalışmada, yaratıcı drama alanının Türkiye'deki ilk öncülerinden Tamer Levent'in drama anlayışının ve yaratıcı drama alanına katkılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kapsamında anlatıya dayalı biyografik çalışma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ve Levent'in kendi yazdığı eserler ya da hakkında yazılanların incelenmesi için doküman incelemesi kullanılmıştır. Levent'in kendisine sorulmak üzere 29 sorudan oluşan bir yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Tamer Levent'in kitapları, söyleşileri, atölye planları vb. 'den oluşan 34farklı doküman incelenmiştir. İncelenen dokümanlardan 4 tanesi Tamer Levent tarafından yazılmış olan30tanesi de Tamer Levent hakkında yazılmış olan dokümanlardır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizinden faydalanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgulardan yola çıkılarak, Tamer Levent'in Türkiye'de yaratıcı dramanın gelmesini sağladığı, İnci San ile yaratıcı dramayı yaygınlaştırma çalışmaları yaptıkları, Çağdaş Drama Derneğinin açılması ile yaratıcı dramanın Türkiye'de kurumsal bir kimlik kazanmasına doğrudan katkı sağladığı ve Levent'in,“Sanata Evet/Yaşama Sanatı”yaklaşımını geliştirdiği sonuçlarına varılmıştır. Bu çalışma sonucunda Türkiye için yaratıcı drama alanında öncü olan Tamer Levent'in yaşamı ve yaratıcı drama çalışmaları konusunda yapılan çalışma sayısının artırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the drama approach of Tamer Levent, one of the pioneering figures of creative drama in Turkey, and his contributions to the field. Within the scope of the qualitative research design, a narrative-based biographical research method was employed. Accordingly, a semi-structured interview form and document analysis were used as data collection tools to examine both the works authored by Levent and the materials written about him. A semi-structured interview form consisting of 29 questions was prepared for Levent, and 34 documents were analyzed in total—4 written by Tamer Levent himself and 30 written about him. The collected data were analyzed using content analysis. Based on the findings of the study, it was concluded that Tamer Levent played a significant role in introducing creative drama to Turkey, collaborated with İnci San on efforts to disseminate creative drama, directly contributed to the institutionalization of creative drama in Turkey through the establishment of the Contemporary Drama Association, and developed the“Yes to Art/The Art of Living”approach. As a result of this research, it is considered essential to increase the number of studies focusing on the life and creative drama practices of Tamer Levent, a pioneer in the field of creative drama in Turkey. Furthermore, archiving the works and essays of this influential pioneer, who holds substantial importance for the field, is expected to contribute significantly to the discipline.