Kamu hastanelerinde finansal analiz: Ordu ilinde bir vaka çalışması
Financial analysis on public hospitals: A case study in Ordu province
- Tez No: 965384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmada Ordu ilinde hizmet veren bir kamu hastanesinin 2018-2023 yıllarını kapsayan finansal analizin yapılması amaçlanmaktadır. Kamu hastanesinin gelir tablosu ve bilanço verilerinden faydalanarak oran analizi yapılacaktır. Çalışmanın yapılacağı dönem COVID 19 pandemisini de içine alan bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu sebeple hastanenin pandemi öncesi ve pandemi sonrası finansal durumu ve finansal performansı belirlenerek ilgili dönemlerin karşılaştırması yapılacaktır. Elde edilen sonuçlar, hastane yöneticilerine ilgili sağlık kuruluşunun finansal açıdan içinde bulunduğu eğilim hakkında girdiler sağlayacaktır. Literatürde kamu hastaneleri üzerine birçok çalışma mevcuttur ancak Ordu ilinde bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu anlamda ilimizde yapılacak olan bu çalışma örneklem açısından özgün bir çalışma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to make a financial analysis of a public hospital serving in Ordu province covering the years 2018-2023. Ratio analysis will be performed by utilizing the income statement and balance sheet data of the public hospital. The period of the study covers a time period including the COVID 19 pandemic. For this reason, the financial status and financial performance of the hospital before and after the pandemic will be determined and a comparison of the relevant periods will be made. The results obtained will provide hospital managers with inputs about the financial trend of the relevant health institution. There are many studies on public hospitals in the literature, but no study has been conducted in Ordu province. In this sense, this study to be conducted in our province is a unique study in terms of sampling.