Enerji güvenliği bağlamında AB komşuluk politikaları
EU neighborhood policies in the context of energy security
- Tez No: 965386
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT ANIL GÜZELİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Enerji güvenliği, AB'nin dış ilişkilerinde stratejik bir öncelik haline gelmiştir. AB'nin enerji ihtiyaçlarının büyük bir kısmı dış kaynaklardan karşılanmakta ve bu kaynakların güvenliği AB'nin ekonomik ve politik istikrarı için hayati önem taşımaktadır. Komşuluk politikaları ise AB'nin sınırında yer alan ülkelerle olan ilişkilerini düzenlerken, enerji güvenliği stratejilerinin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır. Enerji güvenliği, günümüzde uluslararası ilişkilerin ve ekonomik kalkınmanın merkezinde yer alan kritik bir konudur. AB, enerji ihtiyacının büyük bir kısmını dış kaynaklardan karşılayan bir bölge olarak, enerji arz güvenliğini sağlamak amacıyla çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Komşu ülkelerle kurulan enerji işbirliği, AB'nin enerji politikalarının önemli bir bileşenidir. Bu bağlamda çalışma Avrupa Birliği'nin enerji güvenliği politikalarının komşuluk politikaları çerçevesinde nasıl şekillendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle AB'nin komşu ülkeleriyle enerji işbirliği ve ilişkilerinin, enerji güvenliği stratejilerine nasıl katkı sağladığını ve AB'nin bu politikalarıyla nasıl bir enerji güvenliği sağlamayı hedeflediğini ele almaktadır. Tez, AB'nin enerji arz güvenliğini sağlama stratejilerini, enerji tedarik kaynaklarını çeşitlendirme çabalarını ve bu çerçevede AB'nin komşu ülkelerle olan ilişkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Ayrıca, bu politikaların bölgesel ve küresel enerji piyasalarına etkilerini değerlendirmek ve AB'nin enerji güvenliği stratejilerinin etkinliğini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Ayrıca, AB'nin enerji arz güvenliğini artırmak amacıyla komşu ülkelerle yürüttüğü projeler ve politikaların etkinliğini değerlendirmek de bu tezin önemli bir parçasını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy security has become a strategic priority in the EU's external relations. A large portion of the EU's energy needs are met from external sources, and the security of these resources is of vital importance for the EU's economic and political stability. Neighborhood policies, on the other hand, regulate the EU's relations with countries located on its borders, while ensuring the effective implementation of energy security strategies. Energy security is a critical issue at the center of international relations and economic development today. As a region that meets a large portion of its energy needs from external sources, the EU is developing various strategies to ensure energy supply security. Energy cooperation with neighboring countries is an important component of the EU's energy policies. In this context, the study aims to examine how the EU's energy security policies are shaped within the framework of neighborhood policies. In particular, it addresses how the EU's energy cooperation and relations with neighboring countries contribute to energy security strategies and how the EU aims to achieve energy security with these policies. The thesis aims to examine the EU's strategies to ensure energy supply security, its efforts to diversify its energy supply sources, and the EU's relations with neighboring countries within this framework. In addition, it is aimed to evaluate the effects of these policies on regional and global energy markets and to reveal the effectiveness of the EU's energy security strategies. In addition, evaluating the effectiveness of the projects and policies carried out by the EU with neighboring countries in order to increase the security of energy supply will also constitute an important part of this thesis.