Hibrit yapıdaki fiber optik kablo haberleşmesi ile serbest uzay optik haberleşmesinin modellenmesi
Modelling of hybrid structure fiber optic communication and free space optical communication
- Tez No: 965415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE ÖZLEM ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar ile artan ses, video ve görüntü gibi veri transferleri ile yüksek hız gerektiren internet uygulamaları ile gerek ev otomasyonu gerekse endüstriyel otomasyon sistemleri nedeniyle veri trafiğinde artışlar olmuştur. Artan veri trafiği ile birlikte verinin iletim hızı ve kalitesi de önem taşımaya başlamıştır. Bu noktada büyük boyutlardaki verinin hızlı, güvenli ve kaliteli bir şekilde son kullanıcıya iletimi kablolu ve kablosuz optik haberleşmenin birlikte kullanılma ihtiyacını doğurmuştur. Sağlamış olduğu yüksek hız, yüksek bant genişliği ve güvenilirlik nedeniyle serbest uzay optik haberleşmesi de günümüzde önemli bir iletişim teknolojisi haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında önce kablolu ve kablosuz optik haberleşme sistemlerinin temel çalışma prensipleri irdelenmiştir. Optik haberleşme sistemlerinin temel yapı taşlarını oluşturan optik alıcı ve optik vericiler ile modülasyon teknikleri incelenmiştir. Serbest uzay optik haberleşme sisteminin getirmiş olduğu avantaj ve dezavantajlarının kullanım alanları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Optik haberleşmenin temel yapı taşlarından olan çoğullama yöntemleri, optik kuvvetlendiriciler ve optik filtreler incelenmiştir. Optik kuvvetlendirici olarak katkılı optik kuvvetlendiriciler, yarıiletken optik kuvvetlendirici ve Raman kuvvetlendirici hakkında araştırmalar yapılmıştır. Optik filtrelerden Gaussian, Bessel, Chebyshev ve Butterworth filtreler ile ilgili temeller irdelenmiştir. Sonrasında OptiSystem 21.0 simülasyon program yardımıyla hazırlanan hibrit yapıdaki taslak iletişim sistemlerinin performansları katkılı optik kuvvetlendiriciler ve optik filtrelerle birlikte irdelenmiş olup tezin sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the technological developments and needs, there has been an increase in data traffic due to increased data transfers such as voice, video and image, high speed internet applications and both home automation and industrial automation systems. With the increasing data traffic, the transmission speed and quality of the data has also become important. At this point, the rapid, secure and high quality transmission of large sized data to the end user has led to the need to use wired and wireless optical communication together. Due to the high speed, high bandwidth and reliability it provides, free space optical communication has also become an important communication technology today. In this thesis, firstly the basic working principles of wired and wireless optical communication systems were examined. Optical receivers and optical transmitters, which are the main blocks of optical communication systems, and modulation techniques were examined. The effects of the advantages and disadvantages of free space optical communication systems on their usage areas were investigated. Multiplexing methods, optical amplifiers and optical filters, which are the main blocks of optical communication, were examined. Research was carried out on doped optical amplifiers, semiconductor optical amplifiers and Raman amplifiers as optical amplifiers. The basics of Gaussian, Bessel, Chebyshev and Butterworth filters were investigated. Then, the performances of hybrid structured draft communication systems prepared with the help of OptiSystem 21.0 simulation program were examined together with doped optical amplifiers and optical filters and presented in the conclusion section of the thesis.