(Post) colonial representation of Violence in David Mitchell's Cloud Atlas, Yaa Gyasi's Homegoing and Colson Whitehead's Underground Railroad
David Mitchell'in Bulut Atlası, Aaa Gyasi'nin Eve Dönüş ve Colson Whitehead'in Yeraltı Demiryolu adlı romanlarında şiddetin (post) kolonyal bir temsili
  1. Tez No: 965424
  2. Yazar: MELEK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
The dissertation proclaims to conduct a (post)colonial representation of violence in David Mitchell's Cloud Atlas, Yaa Gyasi's Homegoing, and Colson Whitehead's Underground Railroad in the framework of Johan Galtung's violence triangle theory. The end of enslavement or emancipation could not put an end to institutionalized racial violence. Hence, (post)colonial imperialism has found its position after the millennium through the legacy of (post)colonialism. The dissertation will strive to express (post)colonial violence through Galtung's violence triangle, impacting authors such as David Mitchell, Yaa Gyasi, and Colson Whitehead. In this context, direct, structural, and cultural violence and its impact on the Afro-American community is analyzed.
Özet (Çeviri)
Söz konusu tez, David Mitchell'in Bulut Atlası, Yaa Gyasi'nin Eve Dönüş ve Colson Whitehead'in Yeraltı Demiryolu adlı romanlarında şiddetin (post)kolonyal bir temsilini, Johan Galtung'un şiddet üçgeni adlı teorisi çerçevesinde sunmayı bildirmektedir. Köleleiğin yasal olarak sonlandırılması, enstitüleştirilmiş ırksal şiddete son verememiştir. Bu yüzden, (post)kolonyal emperyalizm milenyum sonrasında dahi (post)kolonyal miras yoluyla hala yer almaktadır. Tez, David Mitchell, Yaa Gyasi ve Colson Whitehead gibi yazarları da etkileyen (post)kolonyal şiddeti, Galtung'un şiddet üçgeni teorisiyle inceleyerek doğrudan, yapısal ve kültürel şiddetin Afro-Amerikan topluluklar üzerindeki etkisini analiz etmektedir.