Türkiye'de siyasal istikrarın kamu diplomasisine etkileri
The effects of political stability on public diplomacy in Türkiye
  1. Tez No: 965423
  2. Yazar: MUSA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Tarih boyunca süregelen güç mücadeleleri, uluslararası ilişkilerin yönünü belirlemiştir. Ancak Soğuk Savaş sonrasında bu mücadele sadece askeri ve ekonomik araçlarla sınırlı kalmamış; kültürel etkileşim, eğitim faaliyetleri ve medya gibi yumuşak güç unsurları da ön plana çıkmıştır. Küreselleşmeyle birlikte artan karşılıklı bağımlılık ve dijital iletişim imkânlarının yaygınlaşması, kamuoylarını dış politikada daha etkili hale getirmiştir. Bu durum, devletleri kamu diplomasisi yoluyla doğrudan hedef kitlelere ulaşmaya yöneltmiştir. Böylece kamu diplomasisi, özellikle 21. yüzyılda geleneksel diplomasiye alternatif değil, onu tamamlayan ve zaman zaman yön veren bir dış politika aracı olarak öne çıkmıştır. Türkiye'de siyasal istikrarın kamu diplomasisine etkilerinin ele alındığı bu tez çalışmasında, Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar yaşanan siyasi gelişmelerin ve kırılmaların kamu diplomasisi uygulamaları üzerindeki yansımaları kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Türkiye'nin kamu diplomasisi alanında kurumsallaşma süreci Batılı ülkelere kıyasla daha geç başlamış olsa da 2000'li yıllardan itibaren bu alanda önemli adımlar atılmıştır. 2010 yılında Başbakanlığa bağlı olarak oluşturulan Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü bu sürecin kurumsal temelini oluştururken; 2017 Anayasa değişikliğiyle geçilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ise kamu diplomasisi faaliyetlerinin daha merkezi, planlı ve eşgüdüm içinde yürütülmesine zemin hazırlamıştır. Özellikle 2002 sonrasında sağlanan görece siyasal istikrarın, kamu diplomasisinin etkinliği açısından olumlu bir zemin oluşturduğu gözlemlenmiştir. Çalışma kapsamında siyasal istikrarın dış politika imajına yansımaları, farklı yönetim sistemlerinin dış politika tutarlılığı üzerindeki etkileri ve kamu diplomasisi alanında faaliyet yürüten kurumların bu süreçteki rolleri ele alınmıştır. Dış yardımlar, kültürel etkinlikler, medya ve eğitim gibi alanlarda yürütülen kamu diplomasisi faaliyetlerinin, istikrarlı dönemlerde daha verimli sonuçlar doğurduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, siyasal istikrarın yalnızca iç yönetim açısından değil, Türkiye'nin uluslararası düzeydeki görünürlüğü ve yumuşak güç kapasitesi bakımından da önemli bir etken olduğu ortaya konulmuş; kamu diplomasisinin daha etkili işlemesi adına çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ongoing power struggles throughout history have determined the direction of international relations. However, after the Cold War, this struggle was not limited only to military and economic means; soft power elements such as cultural interaction, educational activities and the media also came to the fore. Increasing interdependence with globalization and the spread of digital communication opportunities have made public opinion more influential in foreign policy. This situation has led the states to reach the target groups directly through public diplomacy. Thus public diplomacy, especially the 21st. in the century, it has come to prominence not as an alternative to traditional diplomacy, but as a foreign policy tool that complements it and gives direction from time to time. In this thesis study, which deals with the effects of political stability on public diplomacy in Turkey, the reflections of the political developments and fractures experienced from the proclamation of the Republic to the present day on public diplomacy practices have been comprehensively evaluated. Although Turkey's institutionalization process in the field of public diplomacy has started later compared to Western countries, important steps have been taken in this field since the 2000s. while the Public Diplomacy Coordination Office, which was established in 2010 under the Prime Minister's Office, forms the institutional basis of this process; The Presidential government system, which was passed with the Constitutional amendment of 2017, has laid the groundwork for conducting public diplomacy activities in a more centralized, planned and coordinated manner. In particular, it has been observed that the relative political stability achieved after 2002 provides a positive basis for the effectiveness of public diplomacy. Within the scope of the study, the reflections of political stability on the image of foreign policy, the effects of different management systems on the consistency of foreign policy and the roles of institutions operating in the field of public diplomacy in this process were discussed. It has been found that public diplomacy activities carried out in areas such as foreign aid, cultural events, media and education produce more productive results in stable periods. As a result, it has been shown that political stability is an important factor not only in terms of domestic governance, but also in terms of Turkey's visibility and soft power capacity at the international level; various proposals have been developed for the more effective functioning of public diplomacy.